8. března 2019 7:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA a Česko se podle prohlášení Trumpa s Babišem shodují o Ukrajině

Donald Trump a Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump a Andrej Babiš | foto: Reuters

Washington Spojené státy a Česká republika podporují svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny stejně, jako pokračování sankcí proti Rusku. Ve společném prohlášení to uvedli americký prezident Donald Trump a český premiér Andrej Babiš, kteří se ve čtvrtek 7. března sešli v Bílém domě. Ocenili také odvahu a oběti, které vojáci USA a České republiky přinášejí při společné službě v Afghánistánu.

Dokument, který vydal Bílý dům, připomíná i historická výročí slavená letos v Česku - 30 let od sametové revoluce a 20 let od přijetí Česka do NATO. Věříme, že NATO je garantem transatlantické a evropské bezpečnosti, stojí v dokumentu, který také konstatuje, že pro zajištění kolektivní bezpečnosti musí všichni spojenci splnit svůj závazek dvouprocentních investic do obrany a modernizace svých ozbrojených sil.

Dále se v dokumentu hovoří o oddanosti vůči demokratickým hodnotám, individuální svobodě, právnímu řádu a nezávislým institucím. 

Oba státníci také sdílejí názor na to, že mír, bezpečnost a blahobyt závisí na spolupráci suverénních národů. Za pilíř národní bezpečnosti jakékoli země USA a ČR v prohlášení označují energetickou bezpečnost. ČR a USA budou spolupracovat při výzkumu možné transformace energetického trhu a při prosazování diverzifikace energetiky v Evropě i v zajištění vzájemné bezpečnosti.

Setkání české a americké dvojice v Oválné pracovně.
Donald Trump přivítal Andreje Babiše v Bílém domě.

Budeme společně prověřovat výhody rozvoje regionální energetické infrastruktury ve střední Evropě, stojí v dokumentu. Dále se v něm hovoří také o spolupráci při zajištění spolehlivé telekomunikační sítě a redukování rizik zlovolné kybernetické aktivity. Prohlášení končí konstatováním hrdosti nad obchodními a investičními vztahy obou zemí a hovoří o odhodlání dále prohlubovat obchodní vztahy včetně pokročilého výzkumu a technické spolupráce.

Společné prohlášení prezidentů Spojených států Donalda J. Trumpa a premiéra České republiky Andreje Babiše

Tento rok si Spojené státy a Česká republika připomínají 30. výročí inspirující a světodějné událostí sametové revoluce. Československý lid si vzal zpět svobodu a ukončil desetiletí komunistického útlaku. Připomínáme si také 20 let od připojení České republiky k Severoatlantické alianci (NATO).

Jako vedoucí představitelé Spojených států a České republiky potvrzujeme náš závazek společně sdíleným demokratickým hodnotám, svobodě jednotlivce, právnímu státu a nezávislým institucím. Sdílíme názor, že mír, bezpečnost a prosperita závisejí na spolupráci svrchovaných států. Síla doma je nezbytným základem pro mír a bezpečnost v zahraničí.

Nadále věříme, že aliance NATO zaručuje transatlantickou a evropskou bezpečnost. Potvrzujeme, že naše kolektivní bezpečnost vyžaduje, aby každý spojenec splnil svůj dvouprocentní závazek pro investice do obrany a pro modernizaci svých ozbrojených sil. Usilujeme o pokračování naší spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany.

Dál pevně podporujeme svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny a pokračování sankcí vůči Rusku. Oceňujeme statečnost a oběti amerických a českých vojáků sloužících bok po boku v Afghánistánu.

Spojené státy a Česká republika prohlašují, že energetická bezpečnost je neoddělitelným pilířem bezpečnosti každého státu. Budeme spolupracovat při zkoumání možností plynoucích z transformace energetických trhů a zároveň podporovat zvýšenou energetickou diverzifikaci v Evropě a zajišťovat naši vzájemnou bezpečnost. Budeme dál zkoumat možné přínosy rozvoje regionální energetické infrastruktury ve střední Evropě.

Naše země budou pracovat na zajištění bezpečných a spolehlivých telekomunikačních sítí a dodavatelských řetězců s cílem snížit riziko zákeřné počítačové aktivity. Jsme odhodláni prohloubit spolupráci v této oblasti a společně pracovat bilaterálně i multilaterálně na rozvoji zásad telekomunikační bezpečnosti.

Spojené státy a Česká republika sdílejí společný zájem na spravedlivém a vzájemně výhodném obchodu a investicích. Jsme hrdí na obchodní a investiční vztahy Spojených států a České republiky. Zavazujeme se dál posilovat naše obchodní vztahy, včetně podpory pokročilého výzkumu, technologické spolupráce a výroby, které budou oporou inovační ekonomiky budoucnosti.

ČTK