3. března 2019 7:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA a Jižní Korea ukončí společné vojenské manévry kvůli jaderné krizi v KLDR

Američtí vojáci. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američtí vojáci. (ilustrační snímek) | foto: U.S. Army

WASHINGTON Spojené státy a Jižní Korea oznámily, že ukončí rozsáhlá jarní společná vojenská cvičení, která jsou trnem v oku KLDR. Informovala o tom agentura AP Washington a Soul tak chtějí podpořit diplomatické úsilí o vyřešení severokorejské jaderné krize.

Oznámení následuje tři dny po summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem ve Vietnamu. Schůzka skončila předčasně bez jakékoli dohody. Trump i tak hodnotí setkání jako přínosné, neboť otevřelo cestu k dalším debatám o severokorejském nukleárním arzenálu.

Pentagon oznámil, že ministři obrany USA a Jižní Koreje se rozhodli ukončit sérii cvičení Key Resolve a Foal Eagle. Tyto manévry jihokorejská a americká armáda obvykle pořádají v březnu a v dubnu.

Americké ministerstvo obrany dále uvedlo, že oba spojenci se shodli na tom, že budou udržovat vojenskou připravenost prostřednictvím nových výcvikových programů.

Ukončení každoročních jarních manévrů má pomoci diplomatickým snahám o úplné jaderné odzbrojení Korejského poloostrova, uvedlo jihokorejského ministerstvo obrany podle agentury Jonhap.

Severní Korea v minulosti společné manévry USA a Jižní Koreje označovala za nácvik invaze a reagovala na ně svými vlastními nákladnými cvičeními.

Agentura Reuters už v pátek s odvoláním na nejmenované americké činitele informovala, že pravidelné rozsáhlé americko-jihokorejské manévry se na jaře konat nebudou.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!