Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

USA a Jižní Korea zahájily společné manévry, KLDR hrozí odvetou

Svět

  10:37aktualizováno  14:37
SOUL - Ve Žlutém moři začaly námořní manévry Jižní Koreje a Spojených států, které komunistická Severní Korea považuje za provokaci a na něž nelibě pohlíží také Čína. Cvičení se odehrává jen pár dní po úterním ostřelování jihokorejského ostrova Jonpchjong ze Severní Koreje. Při tomto incidentu přišli o život dva jihokorejští vojáci a dva civilisté.

Jihokorejský voják na společném vojenském cvičení Jižní Koreje a USA. foto: Reuters

Společné manévry mají podle Washingtonu především odstrašující efekt a jsou obranné podstaty. Účastní se jich americká letadlová loď George Washington a jsou záměrně mohutnější, než obvykle pravidelná cvičení Spojených států a Jižní Koreje bývají. George Washington má na palubě 5500 námořníků. Může nést 75 letounů, včetně stíhacích bombardérů se zásobováním za letu.

Čtěte více

Americká letadlová loď George Washington

Plavidlo mají doprovázet nejméně čtyři další válečné lodi. Soul na cvičení vyslal tři torpédoborce, fregaty a letectvo zaměřené na ničení ponorek.

KLDR hrozí odvetou
KLDR označila manévry, které se konají v citlivé zóně mezi Korejským poloostrovem a Čínou, za provokaci a oznámila, že bez "slitování" udeří v případě porušení svého svrchovaného prostoru. Severní Korea neuznává námořní hranice stanovené OSN po ukončení korejské války v roce 1953 a považuje vody kolem ostrova Jonpchjong, který leží jen 11 kilometrů od jejích břehů, za své území.

Jihokorejští  vojáci na společném vojenském cvičení Jižní Koreje a USA.

Jihokorejský prezident I Mjong-bak v Soulu čínskému státnímu poradci Taj Ping-kuovi řekl, že by Peking měl k oběma Korejím

Peking chce mimořádnou schůzku o korejském jaderném programu

Peking v neděli navrhl konání naléhavé schůzky zemí, které jednají o jaderném programu KLDR (jde o obě Koreje, dále Čínu, Japonsko, Spojené státy a Rusko). Mimořádné zasedání by se mělo konat na začátku prosince.

Na tento návrh reagovaly zatím Soul a Tokio, a to zdrženlivě.

Šestistranná jednání začala v roce 2003 a jejich cílem je přimět KLDR k likvidaci jaderného programu. Severní Korea je však loni přerušila na protest proti zpřísněným sankcím.

přistupovat vyváženěji. Vyzval Čínu, aby přispěla k nastolení míru na poloostrově.

Manévry se nelíbí ani Číně
Čínská vláda byla tento týden terčem četných kritik za smířlivý postoj ke KLDR, která v úterý ostřelovala jihokorejský ostrov. Čína incident neodsoudila, pouze vyjádřila politování nad lidskými oběťmi. Čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch' odložil plánovanou návštěvu Soulu.

Čína navíc nelibě pohlíží na společné vojenské manévry Soulu a Washingtonu. Peking odmítl "jakoukoli vojenskou akci uvnitř "exkluzivní ekonomické zóny Číny" a varoval před "nepředvídatelnými důsledky" cvičení.

Jihokorejský voják na ostrově Taen

Jihokorejské úřady vyzvaly novináře, aby opustili ostrov Jonpchjong. "Nemůžeme nyní předvídat, jakou provokativní akci Severní Korea podnikne v reakci na naše společné manévry," uvedla jihokorejské ministerstvo obrany.

"Pomstíme vaši smrt"
Na ostrově je podle agentury Jonhap asi 400 novinářů. Většina z 1300 obyvatel ostrov po úterním ostřelování opustila. Navíc byla dnes na ostrově podobně jako ve čtvrtek slyšet dělostřelecká palba ze Severní Koreje V sobotu Jižní Korea slíbila, že pomstí smrt dvou vojáků, kteří zahynuli v úterý při severokorejském ostřelování ostrova Jonpchjon.

"Pomstíme vaši smrt," prohlásil vrchní velitel námořnictva Ju Nak-čun při pohřbu dvou padlých jihokorejských vojáků. Nový ministr obrany Kim Kwan-čin, bývalý náčelník generálního štábu armády, přislíbil "stonásobnou" odpověď na případnou agresi ze severu. Další výzvy k tvrdosti vůči severokorejskému režimu zazněly od tisícovky bývalých vojáků jihokorejského námořnictva, kteří se v sobotu shromáždili v centru jihokorejské metropole.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat