Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

USA a Jižní Korea zahájily vojenské cvičení. Chtějí zastrašit KLDR

Svět

  12:51
SOUL - Spojené státy a Jižní Korea zahájily čtyřdenní vojenské cvičení, které má odradit komunistickou KLDR od případného budoucího útoku poté, co Severní Korea před čtyřmi měsíci potopila jihokorejskou loď.

Vojenské cvičení amerických a jihokorejských armád. Letadlová loď George Washington. foto: Lee Jung-HoonReuters

Cvičení se má zúčastnit kolem dvou desítek plavidel, dvou stovek letadel a 8000 vojáků.

Vojenské cvičení amerických a jihokorejských armád. Na snímku startuje letoun Super Hornet z paluby letadlové lodi George Washington.

Jihokorejská a americká plavidla vyplula z jihokorejských a japonských přístavů. Cvičení se podle agentury Reuters účastní mimo jiné americká letadlová loď USS George Washington. Součástí úderné skupiny jsou i tři torpédoborce. Mezi vyslanými letouny je moderní stíhačka typu F-22 Raptor.

Odpovíme jadernými prostředky, hrozí KLDR
Pchjongjang varoval, že manévry poloostrov přiblížily na pokraj války. V sobotu v reakci na plánované vojenské manévry varoval Spojené státy a Jižní Koreu, že proti nim může kdykoli s jadernými odstrašujícími prostředky zahájit "svatou válku". Armáda a lid KLDR podle Pchjongjangu odpoví americkým imperialistům a jihokorejským loutkovým silám jadernými prostředky.

Čtěte více

Severokorejské ministerstvo zahraničí v sobotu rovněž prohlásilo, že Pchjongjang je připraven k dialogu o svém jaderném programu, ale zároveň ujistilo, že země odpoví silou, pokud to bude situace vyžadovat. "My nejsme těmi, kdo by se nechal překvapit vojenskými hrozbami nebo sankcemi," prohlásil mluvčí ministerstva.

Vojenské cvičení amerických a jihokorejských armád. Na snímku nastupují američtí 'Mariňáci' z letadlové lodi George Washington.

KLDR podle Američanů porušila příměří z roku 1953
USA v pátek obvinily KLDR, že v březnu potopením jihokorejské lodi porušila příměří z roku 1953, a oznámily zavedení nových sankcí proti stalinskému režimu. Severní Korea odmítá, že by za námořním incidentem, při kterém zahynulo 46 jihokorejských námořníků, stála.

Manévry předem kritizovala Čína, která má s KLDR dobré vztahy. S ohledem na Peking se hlavní část cvičení neuskuteční ve Žlutém moři západně od Jihokorejského poloostrova a v blízkosti Číny, ale východně od korejských břehů.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat