Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA a Velká Británie obvinily Rusko z říjnového kybernetického útoku v Gruzii. To nařčení odmítá

Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | foto: Shutterstock

Londýn/Washington  Spojené státy a Británie ve čtvrtek společně s Gruzií obvinily Moskvu z provedení kybernetického útoku, který loni v říjnu v zakavkazské zemi zablokoval tisíce webových stránek včetně portálů státních institucí. Podle britských vyšetřovatelů je téměř jisté, že za incidentem stála ruská vojenská rozvědka známá pod zkratkou GRU. To však Moskva ihned odmítla. USA slibují Gruzii pomoc s ochranou před hackerskými útoky.

„Spojené království, Gruzie a mezinárodní partneři odhalili odpovědnost GRU... za vícero významných kyberútoků proti Gruzii v minulém roce. Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) dospělo s nejvyšší mírou pravděpodobnosti k závěru, že GRU 28. října 2019 vykonala rozsáhlé a škodlivé kyberútoky,“ uvádí v prohlášení britské ministerstvo zahraničí.

Útočníci loni na podzim vyřadili z provozu weby gruzínské prezidentské kanceláře, soudního systému, soukromých společností a médií, jakož i další systémy. Na nefunkčních webech se pak objevila fotografie bývalého prezidenta Gruzie Michaila Saakašviliho s transparentem s nápisem v angličtině „I’ll be back“ (Já se vrátím). Washington a Londýn uvádí, že útok narušil i vysílání několika televizních stanic.

„Spojené státy vyzývají Rusko, aby od tohoto chování upustilo, v Gruzii i jinde,“ citovala agentura Reuters šéfa americké diplomacie Mika Pompea. Ten v prohlášení dodal, že Washington poskytne Gruzii prostředky s cílem podpořit její možnosti obrany proti podobným útokům.

Obvinění z kybernetického útoku proti Gruzii ještě dnes Moskva odmítla. „Rusko s tím nemá nic společného,“ zdůraznil náměstek ministra zahraničí Andrej Rudenko. „Nikde se nevměšujeme (do vnitřních záležitostí) a vměšovat se nehodláme,“ citovala agentura TASS Rudenkovo prohlášení před novináři.

Británie označila údajné operace GRU za součást dlouhodobé ruské strategie „nepřátelských a destabilizujících aktivit vůči Gruzii“. „Lehkovážná a bezostyšná kampaň kyberútoků ze strany GRU proti Gruzii, která je suverénní a nezávislou zemí, je zcela nepřijatelná,“ uvedl šéf britské diplomacie Dominic Raab.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.