Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

USA podnikly odvetný útok na plánovače Islámského státu za atentát v Kábulu. Cíl byl zabit, uvedl Pentagon

ilustrační snímek foto: Reuters

Spojené státy americké v sobotu na východě Afghánistánu s pomocí bezpilotního letounu zabily dva údajné "plánovače" organizace Islámský stát-Chorásán a dalšího zranily, oznámil Pentagon. Není jasné, zda se cíle podílely na čtvrtečním bombovém atentátu na kábulské letiště. Podle amerického prezidenta Joea Bidena nebyl odvetný úder poslední.
  8:07aktualizováno  21:01

Útok dronu byl reakcí na sebevražedný atentát, při němž ve čtvrtek u bran kábulského letiště přišlo o život nejméně 169 Afghánců a 13 amerických vojáků. Vyjádření amerických činitelů nenaznačují, že by se zabití členové IS přímo podíleli na plánování tohoto útoku.

V Kábulu útočil Islámský stát, zemřelo 13 vojáků USA. Biden slíbil odplatu

„Bezpilotní letoun Reaper, který odstartoval z Blízkého východu, zasáhl radikála v autě, v němž seděl s dalším členem Islámského státu. Oba dva byli při úderu zabiti,“ prohlásil armádní mluvčí William Urban. „Nevíme o tom, že by si útok vyžádal nějaké civilní oběti,“ dodal.

„Oba byli plánovači a spolupracovníci organizace Islámský stát-Chorásán a to je dostatečný důvod (k jejich likvidaci) sám o sobě,“ uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby s tím, že nemůže sdělit jména zabitých ani přesné postavení v rámci IS. Útok podle něj schválil prezident Joe Biden.

Hlava státu se později nechala slyšet, že odvetný úder nebyl poslední. Biden také uvedl, že jej armádní představitelé varovali, že v příštích 24 až 36 hodinách může v Afghánistánu přijít další teroristický útok.

Vedení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM) uvedlo, že dronový úder proti členovi IS USA podnikly v provincii Nangarhár. Provincie Nangarhár, ležící východně od Kábulu, je považována za baštu skupiny Islámský stát-Chorásán. Předpokládá se, že se tam skrývá většina extremistů z řad této organizace, která je považována za nejnásilnější islamistickou skupinu v Afghánistánu a je nepřítelem Západu i hnutí Tálibán.

Na mrtvé civilisty ale z Dželálábádu, metropole provincie Nangarhár, poukázal kmenový stařešina Málik Adib. Ten podle agentury Reuters prohlásil, že při náletu, který se uskutečnil kolem půlnoci, zahynuli tři lidé a čtyři utrpěli zranění. „Jsou mezi nimi ženy a děti,“ řekl a dodal, že Tálibán si ho přizval k vyšetřování incidentu. Obyvatelé Dželálábádu uvedli, že slyšeli kolem půlnoci několik explozí. Zda výbuchy způsobil americký letecký útok, ale není jasné.

Vysoký velitel Tálibánu řekl, že v souvislosti s atentátem na kábulském letišti bylo zadrženo několik členů Islámského státu. „Vyslýchá je naše rozvědka,“ dodal. Letecký úder nicméně Tálibán ústy svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida odsoudil jako „jasný útok na afghánské území“.

26. srpna 2021

USA úder provedly necelých 48 hodin po sebevražedném atentátu, k němuž se přihlásila právě skupina Islámský stát-Chorásán. Vzdušný útok je podle AP naplněním slibu amerického prezidenta Joea Bidena národu, že pachatelé útoku na letiště se nebudou moci schovat. Zástupci Pentagonu v pátek novinářům potvrdili, že jsou připraveni na jakoukoli odvetnou akci, kterou prezident nařídí.

Americká vláda vydala v souvislosti se situací v Afghánistánu nové varování a vyzvala americké občany, aby se nezdržovali u bran kábulského letiště, protože hrozí další útoky. Mluvčí Pentagonu Kirby uvedl, že nadále existují konkrétní, věrohodné hrozby proti letišti. „Jsme připraveni na další pokusy o útok,“ řekl Kirby.

Čtvrteční sebevražedný útok u kábulského letiště si vyžádal nejméně 170 obětí z řad afghánských civilistů, uvedla stanice CBS News s odvoláním na nejmenovaného afghánského činitele. O 170 mrtvých informovala i stanice CNN, která údaj získala z afghánského ministerstva zdravotnictví; stejné číslo uvádí i agentura AP a stanice BBC. Úřady zatím novou bilanci oficiálně nepotvrdily. Mezi oběťmi je 13 amerických vojáků a dva britští občané, zraněných jsou na dvě stovky.

Autoři: ,