130 let

Spojené státy sestřelily čínský balón, který byl podle nich vybavený špionážní technikou. (4. února 2023) | foto: Reuters

Američané pátrají po zbytcích čínského balónu, hledají špionážní techniku

Svět
  •   6:50
Americká armáda pátrá po zbytcích sestřeleného čínského balónu, který byl podle Washingtonu vybaven špionážní technikou. Incident napjal americko-čínské vztahy.

Úspěšné vyzvednutí trosek by mohlo Spojeným státům poskytnout informace o čínských špionážních schopnostech, ačkoli američtí představitelé dopad balónu na národní bezpečnost podle Reuters bagatelizují.

Balón sestřelil v sobotu americký stíhací letoun nad Atlantským oceánem, nedaleko od pobřeží státu Jižní Karolína, asi týden poté, co poprvé vstoupil do amerického vzdušného prostoru poblíž Aljašky. Příkaz k akci dal americký prezident Joe Biden.

Pentagon doporučil objekt sestřelit nad oceánem, aby se předešlo možným škodám při dopadu na souš. Americký generál Glen VanHerck. uvedl, že incident se odehrál nad teritoriálními vodami USA.

Čína reakci Washingtonu odsoudila jako „zjevně přehnanou“. Analytici ale tvrdí, že jakékoli protiopatření ze strany Pekingu bude pravděpodobně jemně kalibrované, aby se vztahy mezi oběma mocnostmi ještě nezhoršily.

Republikánská kritika

Republikánští zákonodárci v neděli kritizovali Bidena za to, že se sestřelením balónu, který se vznášel nad Spojenými státy, čekal několik dní. Obvinili ho také, že projevil vůči Číně slabost a zpočátku se snažil narušení vzdušného prostoru USA udržet v tajnosti.

Bývalý prezident Donald Trump a bývalý ředitel amerických tajných služeb (DNI) John Ratcliffe popřeli tvrzení ministra obrany Lloyda Austina, že podobné balóny proletěly nad Spojenými státy během jeho prezidentství.

Republikánský kongresman Michael Waltz však Austina podpořil a deníku The Washington Post (WP) řekl, že Pentagon informoval Kongres o tom, že čínské balóny byly během Trumpova působení několikrát spatřeny v blízkosti Spojených států. Uvedl, že byly viděny poblíž Texasu a dvakrát nedaleko Floridy.

Demokraté uvedli, že Bidenovo rozhodnutí počkat se sestřelením balónu, dokud nepřeletí nad Spojenými státy, ochránilo civilisty před zřícením trosek na souši.

„Prezident vyzval, aby se to řešilo způsobem, který vyváží všechna různá rizika. Přesně to se stalo,“ řekl americký ministr dopravy Pete Buttigieg.

Šéf demokratické senátní většiny Chuck Schumer odmítl republikánskou kritiku jako „předčasnou a politickou“. „Pointa je v tom, že sestřelení balónu nad vodou nebylo jen nejbezpečnější možností, ale bylo to také řešení, které maximalizovalo náš zpravodajský zisk,“ řekl na tiskové konferenci. Pentagon bude senátory o balónu a čínském sledování informovat 15. února, uvedl Schumer.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás