Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

USA budou soudit somálského piráta

Svět

  21:14
NEW YORK/PRAHA - Poslední z čtveřice pirátů, kteří u pobřeží Somálska zajali amerického kapitána lodi Alamaba Maersk, byl převezen do Spojených států amerických, kde bude souzen z piráctví.

Abdal Válí Musa. foto: ČTK

Oděný byl celý v modrém, na rukou měl pouta a na tváři široký úsměv. Tak lze popsat úvodní vcelku uvolněný dojem, který zadržený somálský pirát Abdal Válí Musa zanechal po pondělním večerním příletu na letišti v New Yorku. Pokračování jeho pobytu však možná zdaleka tak příjemné nebylo. Bezpečnostní doprovod ho totiž za velkého zájmu médií odvezl do vazby.

Mladík se má po více než sto letech stát prvním člověkem, který se bude ve Spojených státech zodpovídat ze své pirátské činnosti. Hrozí mu přitom až doživotí. Před soudem měl podle některých zdrojů stanout už včera. Musa byl součástí nedávného námořního dramatu v Indickém oceánu. Několik pirátů se nejprve pokusilo unést nákladní loď Maersk Alabama, vzpoura posádky tomu však zabránila. Musa si údajně z potyčky odnesl zranění, které si i v pondělí kryl bandáží.

Bandité po krachu svých plánů alespoň s sebou na záchranný člun odvlekli amerického kapitána plavidla Richarda Phillipse. Po několika dnech bezvýsledného vyjednávání však americké námořnictvo razantním způsobem Phillipse osvobodilo. Zastřeleni přitom byli i tři piráti, kteří se v tu dobu na záchranném člunu nacházeli.

Nikoli však Musa. Ten v době zásahu pobýval na palubě válečné lodi Bainbridge, kde se podle jedné verze vzdal a podle další vyjednával o výkupném. Jisté však je, že po konci dramatu se Musa jako zajatec vydal na cestu do Spojených států. Naopak Phillipse po návratu do domovského Underhillu ve státě Vermont čekalo vskutku hrdinské přivítaní.

Při samotném procesu s pirátem bude důležité především to, zda bude moci americká justice s teenagerem nakládat jako s dospělým.Podle některých zpráv  je chlapci 19, zatímco jeho matka tvrdí, že je mu je 16. Navíc si myslí, že její dítě je nevinné. „Je nezletilý a pro tento zločin byl zneužit,“ citovala BBC jeho zoufalou matku. „Žádám americkou vládu a prezidenta Obamu, aby propustili mé dítě,“ dodala. Navigačního důstojníka lodi Maersk Alabama Kena Quinna drama na lodi naštvalo. „Jsem rozzuřený, nyní jsem již mohl být mrtvý,“ řekl televizi CNN.

Na druhou stranu k samotnému obviněnému chlapci prý nevraživé pocity nechová. Domnívá se totiž, že  pirátství v regionu přiživuje chudoba. „Je to jen malý vyzáblý kluk ze Somálska, kde všichni hladoví,“ řekl. Mladík mu údajně již dříve řekl, že by se chtěl dostat do Ameriky. „Pojedeš tam tak jako tak. Nemyslím si, že budeš potřebovat moji pomoc,“ odvětil Quinn. „Pokud tady půjde do vězení, stejně to pro něj bude mnohem lepší než žít v Somálsku,“ uzavřel.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Mohlo by vás zajímat