Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

USA budou usilovat nadále o odzbrojení Severní Koreje. Silného spojence vidí v Japonsku, společně kritizují Čínu

Antony Blinken. foto: Henry RomeroReuters

Tokio - Američtí a japonští ministři zahraničí a obrany v úterý kritizovali "nátlakové a destabilizační" jednání Číny vůči ostatním státům v regionu a uvedli, že mu budou společně vzdorovat.
  10:06

Zdůraznili také, že USA budou s Japonskem a dalšími spojenci nadále usilovat o jaderné odzbrojení Severní Koreje. Šéf americké diplomacie Antony Blinken a šéf Pentagonu Lloyd Austin dnes v Tokiu zahájili svou první zahraniční cestu od nástupu do úřadu.

Americký ministr obrany Lloyd Austin a ministr zahraničí Blinken v úterý odděleně jednali s japonským ministrem obrany Nobuoem Kišim a ministrem zahraničí Tošimicuem Motegim. Jde o první zaoceánskou cestu obou amerických ministrů. Fakt, že se jednání koná v Tokiu místo ve Washingtonu, má pro Japonsko, které považuje pevné vztahy s USA za klíčovou součást své diplomacie a bezpečnostní politiky, hluboký význam.

Bidenova vláda se prý pokusila navázat kontakt s KLDR, od Pchjongjangu však dosud nedostala žádnou odpověď

„Není náhodou, že jsme si vybrali Japonsko pro první zaoceánskou ministerskou cestu,“ uvedl Blinken v úvodním projevu. Doplnil, že hodlá spolu s Austinem potvrdit americký závazek ke spojenectví s Japonskem a posílit jej. Poznamenal také, že Spojené státy se svými spojenci v regionu spolupracují v otázkách ochrany klimatu, bezpečnosti, zdravotnictví a kybernetické bezpečnosti. „Věříme v demokracii, lidská práva a právní stát,“ řekl Blinken s tím, že ty jsou v ohrožení například v Barmě či Číně.

Motegi řekl, že Čína byla hlavním tématem jeho jednání s Blinkenem, při němž se mimo jiné shodli na nutnosti důrazně odporovat čínským snahám změnit status quo v Jihočínském a Východočínském moři. Podobně se vyjádřil také ministr obrany Kiši po setkání s Austinem. Podle Motegiho se kromě Číny hovořilo také o Severní Koreji, vakcínách proti nemoci covid-19, vojenském převratu v Barmě či o porušování lidských práv ze strany Číny v Hongkongu a v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Jižní Korea navýší svůj příspěvek na přítomnost vojsk USA v zemi, chce tak odradit KLDR od útoku

V úterý se američtí ministři ještě setkají s japonským premiérem Jošihidem Sugou, který by měl v dubnu ve Washingtonu jednat s americkým prezidentem Joem Bidenem.

Ve středu Blinken a Austin odcestují do Jižní Koreje, která je dalším klíčovým spojencem USA v regionu. Hlavním tématem budou severokorejské jaderné ambice.

Při návratu do Washingtonu by se Blinken měl setkat s čínskými představiteli v aljašském městě Anchorage. Austin ze Soulu zamíří do Dillí, kde bude jednat s indickými lídry.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč