Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

USA čeká příští zimu další vlna koronaviru, mohla by udeřit ještě silněji než ta současná, tvrdí expert

Lidé čekají na výdej ochranných pomůcek v newyorské čtvrti Harlem. foto: ČTK/AP

WASHINGTON - Spojené státy zasáhne příští zimu další vlna nákazy koronavirem, která by však mohla udeřit ještě silněji než ta stávající, protože zřejmě přijde na začátku chřipkové sezóny. Podle agentury Reuters to v noci na středu prohlásil ředitel amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield.
  10:53
Lidé čekají ve frontách v New Yorku.
Zdravotní sestra mluví s lékařkou Leslie Bottrellovou v nemocnici v New Yorku.

„Je tu možnost, že útok viru na náš stát bude příští zimu ještě náročnější než ten, kterým jsme právě prošli,“ řekl Redfield. „Budeme tu mít zároveň epidemii chřipky a epidemii koronaviru ve stejnou dobu,“ dodal s tím, že takový scénář by dostal zdravotnický systém v zemi pod ještě větší nátlak, než jaký zažil v posledních týdnech.

V USA se opět denní bilance obětí nákazy přiblížila k hranici 3000, minulý den bylo přitom o tisícovku méně

USA jsou nejhůře zasaženou zemí na světě, v posledních dnech tam však klesá počet hospitalizovaných lidí a další podobné indikátory. To naznačuje, že by se země mohla nacházet za vrcholem epidemie. Redfield však varuje, že by od sebe lidé měli nadále udržovat odstup a úřady by se měly připravit na možné obnovené šíření nákazy v příštích měsících.

Přísná ochranná opatření přijímaná jednotlivými státy mají podle ředitele CDC mamutí podíl na zpomalení průběhu epidemie. Pro obnovení ekonomického života v zemi je však potřeba výrazně zvýšit možnosti testovat lidi na koronavirus.

Státy v USA se brzy začnou probouzet z koronavirového spánku. Vlády míří ke katastrofě, míní lékaři

Potřeba by bylo také zřídit síť pracovníků, kteří by vyhledávali osoby, jež přišly nedávno do kontaktu s nově nakaženými. K tomu by však bylo nutné najmout až 300 000 lidí, jež by se podle Redfielda mohli rekrutovat ze zaměstnanců federálního statistického úřadu či příslušníků Mírových sborů. Jedině tak bude možné znovu nastartovat hospodářství, jež kvůli pandemii silně utrpělo.

Redfield také řekl, že situaci „příliš nepomáhají“ nedávné protesty proti ochranným opatřením, při nichž lidé požadovali „osvobození“ svých států. Jejich snahy na twitteru v některých případech podpořil i republikánský prezident Donald Trump.

Spojené státy evidují přes 825 000 lidí s koronavirem, z nichž asi 45 000 zemřelo.

Autor:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...