Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA chtějí ‚odblokovat mírový proces‘ mezi Izraelem a Palestinou. Pomoct má ekonomický plán

Na konferenci o mírovém plánu pro izraelsko-palestinský konflikt zastupoval USA... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na konferenci o mírovém plánu pro izraelsko-palestinský konflikt zastupoval USA... | foto: Reuters

Manáma V Bahrajnu v úterý začala kontroverzní dvoudenní mezinárodní konference věnovaná ekonomické části nového amerického mírového plánu řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Očekávání od konference jsou všeobecně nízká. Samotní Palestinci ji bojkotují a zástupci Izraele nebyli pozváni. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa chce od zemí a investorů v regionu získat přísliby podpory plánu rozvoje palestinských území v hodnotě 50 miliard dolarů (přes 1,1 bilionu korun).

Konferenci zahájil Trumpův zeť a poradce Jared Kushner, který za mírovým plánem stojí. Připustil, že prosperita Palestinců není možná bez spravedlivého a trvalého politického řešení konfliktu. Dodal ale, že výsledkem úsilí o rozvoj palestinského hospodářství by mohl být „opravdový mír, který vede k prosperitě“. „Vidíme tu obrovský potenciál,“ řekl Kushner a zdůraznil, že Bílý dům zaměřuje své úsilí na odblokování mírového procesu.

Ekonomický plán je podle něj „nezbytným předpokladem“ vyřešení dříve neřešitelné politické situace. „Vypracovali jsme dosud nejkomplexnější ekonomický plán vytvořený speciálně pro Palestince a širší Blízký východ,“ prohlásil Kushner před ministry financí arabských zemí, šéfy mezinárodních finančních institucí, včetně šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové, a manažery a investory z desítek států. Na konferenci však chybí oficiální palestinská i izraelská delegace.

„Můžeme tento region proměnit z oběti minulých konfliktů v model pro obchod a pokrok na celém světě,“ řekl Kushner. „Můj přímý vzkaz Palestincům je, že navzdory tomu, co vám v minulosti říkali ti, kteří vás zklamali, prezident Trump a Amerika vás neopustili,“ prohlásil Kushner.

Palestinci protestují proti americkému návrhu mírového plánu.
Palestinec s vlajkou protestuje proti americkému mírovému plánu na území...

Palestinci americký plán odmítli, přestože má pro ně v příštích deseti letech vytvořit miliony pracovních míst. Palestinci tvrdí, že ekonomický plán je zbytečný, dokud nebudou vyjasněny otázky ukončení izraelské okupace a nezávislosti Palestiny. Vyřešit je třeba otázky hranic, statusu Jeruzaléma či osudu palestinských uprchlíků.

Tajná politická část Trumpova plánu

Také v úterý tisíce Palestinců v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu proti konferenci v bahrajnské Manámě demonstrovaly a pálily Trumpovy podobizny.

Mnoho blízkovýchodních expertů pochybuje, zda bohaté arabské státy budou ochotny do palestinské ekonomiky investovat dříve, než se podaří vyřešit základní politický spor mezi Izraelci a Palestinci.

Politická část amerického mírového plánu je přitom dosud tajná a Trumpova administrativa se odmítá přihlásit k řešení, které by spočívalo ve vzniku nezávislého palestinského státu vedle izraelského. Kushner v úterý potvrdil, že o politických tématech se v Manámě jednat nebude. „K těm se dostaneme v pravý čas,“ poznamenal.

Bahrajnské konference se účastní představitelé Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Egypta, Jordánska či Maroka. Naopak Libanon nebo Irák se neúčastní. Izraelští vládní činitelé pozváni nebyli, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se o konferenci vyjádřil pochvalně.

Spojené státy očekávají, že se jim podaří získat investory pro rozvoj palestinských území. Jejich mírový plán počítá s vytvořením investičního fondu zhruba 50 miliard dolarů (přes 1,1 bilionu korun) a zahrnuje 179 rozvojových projektů.

Pro projekty na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy má být určeno 27,5 miliardy dolarů, pro palestinské komunity v Egyptě 9,1 miliardy, v Jordánsku 7,4 miliardy a v Libanonu 6,3 miliardy dolarů. Investice mají jít do zdravotnictví, školství, energetiky a vodního hospodářství, vysokých technologií, turistiky a zemědělství.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...