22. prosince 2017 14:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin: USA chtějí odejít od smlouvy o raketách středního doletu. Moskva musí reagovat

Ruský prezident Vladimir Putin při tiskové konferenci v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin při tiskové konferenci v Moskvě. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek obvinil Spojené státy, že hodlají vypovědět smlouvu o raketách středního a krátkého doletu uzavřenou v roce 1987. Smlouva ukládá oběma zemím likvidaci všech pozemních raket středního a krátkého doletu s jadernou i konvenční náloží. Z jejího porušování se vzájemně obviňují Rusko i USA.

Smlouvu, která přispěla k ukončení studené války, chtějí USA zničit tím, že si vymýšlejí pochybení ze strany Ruska, upozornil ruský prezident na zasedání kolegia ministerstva obrany. Moskva má podle něj plné právo náležitě reagovat na hrozby, které vznikají v USA a Evropě. Pečlivě musí dbát na rovnováhu sil u ruských hranic, kolem Korejského poloostrova a v Evropě.

Nová bezpečnostní strategie, kterou nedávno vyhlásil americký prezident Donald Trump, má agresivní charakter a Rusko k tomu musí přihlížet, konstatoval prezident. Ruská armáda se musí podle Putina stát „vůdčí silou v budování ozbrojených sil nové generace“. Tempo budování armády se za posledních pět let zvýšilo patnáctinásobně.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu na konferenci řekl, že státy NATO zdvojnásobily intenzitu svých manévrů při hranicích s Ruskem. Spojené státy prý uvedly své protiraketové prostředky v Evropě „do stavu počáteční operativní připravenosti“.

Vojenský rozpočet Ruska na příští rok počítá s výdaji ve výši 46 miliard dolarů, oznámil Šojgu. Americké výdaje na obranu, o kterých jedná Kongres, se mají pohybovat kolem 700 miliard. Struktura a jednotlivé kapitoly rozpočtů se ale liší.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK CNC STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč