25. února 2019 19:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA chtějí v otázce Venezuely svolat Radu bezpečnosti OSN

Venezuelský prezident Nicolás Maduro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Venezuelský prezident Nicolás Maduro. | foto: Reuters

NEW YORK Spojené státy navrhly svolat na úterý zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli současné vyhrocené situaci ve Venezuele. Informovala o tom s odvoláním na diplomatické zdroje agentura Reuters, podle které Washington usiluje o to, aby patnáctičlenný orgán přijal rezoluci vyzývající k uspořádání nových prezidentských voleb v jihoamerické zemi.

Loňské volby, z nichž jako prezident vzešel Nicolás Maduro, USA stejně jako desítky dalších států neuzávají, neboť se hlasování na protest proti nerovným podmínkám nezúčastnila opozice. Spojené státy a další země posílají do zbídačené Venezuely humanitární pomoc, kterou však Maduro s pomocí armády nepustil přes hranice. O víkendu při zásazích jednotek loajálních vůči Madurovi zemřeli nejméně čtyři lidé a až tři stovky byly zraněny.

Očekává se, že případná snaha o přijetí rezoluce v Radě bezpečnosti narazí na odpor Ruska, které Madurův režim podporuje a staví se kriticky k vůdci venezuelské opozice Juanu Guaidóovi. Toho jako prozatímního prezidenta uznává pět desítek zemí včetně USA. Rusko má jako jeden z pěti stálých členů RB právo veta.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz