3. října 2009 13:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA chtějí zmenšit G7 na čtyřku. Státy EU by tak měly jednoho člena

Poslední setkání mocností G20 v americkém Pittsburghu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední setkání mocností G20 v americkém Pittsburghu. | foto: AFP

ISTANBUL/LONDÝN Představitelé skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 zvažují, jaká bude role skupiny jako instituce. Spojené státy chtějí prosadit vytvoření menší skupiny, která bude tvořit jádro. Washington by prý byl nejraději, kdyby skupinu G7 nahradila skupina čtyř zemí (G4), v níž by byly Spojené státy, eurozóna, Čína a Japonsko.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Britský ministr financí Alistair Darling se ale takový návrh snažil bagatelizovat.

"Takové návrhy jsou tady už dlouho, neměli byste je brát až tak vážně," řekl ministr. Skupina G20 nyní podle něj bude hlaví platformou pro řešení ekonomických otázek globální povahy. Za Británii Darling řekl, že není jejím cílem skupinu G7 rozpustit.

Skupina G7 je více než deset let hlavním seskupením, které se zabývá ekonomickými otázkami globálního významu. Finanční krize ale vliv skupiny značně podkopala a navíc se ukazuje, že svět z krize jako první vyvedou dravé asijské ekonomiky v čele s Čínou.

Skupina G7 se naposledy setkala v dubnu a nyní jedná v rámci výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Předpokládá se, že ministři financí a guvernéři centrálních bank G7 budou jednat o kurzových výkyvech a důvodech ekonomické a finanční povahy, které nadměrné kolísání kurzů způsobují, jejich postoj by se ale od dubna změnit neměl.

Guvernér japonské centrální banky Masaaki Širakawa ale ještě před zahájením schůzky odmítl názor, že by vliv skupiny G7 upadal a že by důležitější úlohu nyní hrála skupina G20. Ta sdružuje klíčové světové ekonomiky z řad vyspělých i rozvojových zemí. Někteří experti nyní skupinu G20 považují za hlavní fórum, kde by se měly řešit ekonomické záležitosti světa.

"Ve srovnání se skupinou G20 se skupina G7 skládá ze členů, kteří mají největší finanční trhy. Proto je také pro G7 jednodušší, aby byla platformou pro jednání o devizových trzích," řekl Širaka po příjezdu do Istanbulu. "Existují témata, kterým je těžké se věnovat v rámci G20," dodal.

Japonsko má obavy, že rostoucí vliv skupiny G20, jejímž členem je mimo jiné i Čína, by mohl ohrozit tradiční úlohu Japonska v zastupování zájmů Asie na jednáních o globálních finančních záležitostech.

Skupinu G7 tvoří Spojené státy, Japonsko, Kanada, Velká Británie, Německo, Itálie a Francie. Ve skupině G20 je kromě všech členů G7 také Rusko, Argentina, Austrálie, Brazílie, Čína, Indie, Indonésie, Jižní Korea, Mexiko, Saúdská Arábie, JAR a Turecko. Dvacátým členem je Evropská unie jako celek.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!