9. února 2018 8:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA chtějí ztížit podmínky udělování trvalého pobytu cizincům. Připravují nový zákon

Cizinci hledající trvalý domov v USA budou mít problém. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cizinci hledající trvalý domov v USA budou mít problém. (ilustrační foto) | foto: ČTK/PA/Steve Parsons

WASHINGTON Americká vláda připravuje opatření, které by značně ztížilo cizincům žijícím ve Spojených státech získání práva trvalého pobytu. Nařízení by umožnilo odmítnout trvalý pobyt lidem, kteří zatěžují státní pokladnu pobíráním velkého objemu sociálních dávek a výhod. Zákon je zatím v přípravném řízení, konečné rozhodnutí ještě nepadlo.

Dosavadní americké zákony výslovně zakazují imigračním úředníkům brát při udělování pobytových práv ohled na rozsah benefitů hrazených z veřejných prostředků. fatberg

V návrhu směrnice se uvádí, že „lidé bez občanství, kteří pobírají dávky, nejsou soběstační a spoléhají se na vládu USA. Rozdělování benefitů z veřejných prostředků je hrazeno z peněz daňových poplatníků a může být pobídkou imigrace cizinců do USA“.

Pokud nové nařízení nabude platnost, zasáhne mnoho lidí. Z osob, které v roce 2016 získaly pobytové právo, pobíralo dávky téměř 400 000 lidí. Kontroloři by zkoumali, zda osoba žádající o trvalý pobyt dostává potravinové lístky, zda využívá podporu pro předškolní děti nebo subvence zdravotního pojištění.

ČTK