30. června 2017 10:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA chystají miliardový prodej zbraní Tchaj-wanu, Čína protestuje

Prezident Trump na setkání s palestinským prezidentem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump na setkání s palestinským prezidentem. | foto: Reuters

Washington/Peking Spojené státy plánují prodat Tchaj-wanu zbraně v hodnotě kolem 1,42 miliardy dolarů (přes 32,5 miliardy Kč). Ve čtvrtek to oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Obchod rozhněval Čínu, která považuje Tchaj-wan za svou součást. Podle agentury Reuters Čína prostřednictvím svého velvyslanectví v USA vyzvala Washington, aby své „špatné rozhodnutí“ ihned odvolal.

Pokud se obchod uskuteční, půjde o první prodej zbraní Tchaj-wanu za vlády nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho administrativa již o sedmi chystaných kontraktech informovala Kongres, jehož souhlas je k takovému obchodu zapotřebí.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Tchaj-wan má dostat rakety a jejich součástky spolu s torpédy a technickou asistencí pro radar včasné výstrahy. Podle mluvčí resortu prodeje prokážou, že USA podporují Tchaj-wan v jeho schopnosti udržet si dostatečné kapacity pro sebeobranu. Nic se prý ale nemění na dlouhodobé americké politice jedné Číny, tedy na akceptaci názoru Pekingu, že Tchaj-wan je čínskou provincií.

Čínská vláda má právo být pobouřena, uvedla ambasáda

Čína v pátek Washington vyzvala, aby od svého „špatného rozhodnutí“ upustil. „Čínská vláda a čínský lid mají plné právo být pobouřeny,“ uvedla čínská ambasáda v prohlášení ve čtvrtek pozdě večer. Prodej podle Pekingu vysílá velmi špatný vzkaz silám požadujícím nezávislost Tchaj-wanu.

Podle Reuters jsou Spojené státy jediným dodavatelem zbraní na Tchaj-wan, zatímco Čína se nikdy nezřekla případného použití síly s cílem dostat ostrov pod svou kontrolu.

Trump dal po nástupu do funkce najevo, že se necítí být vázán politikou jedné Číny, a přijal telefonát od tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen. V únorovém telefonátu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ale šéf Bílého domu ujistil Peking, že bude politiku jedné Číny respektovat.

Peking považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a zakazuje jakékoli oficiální kontakty mezi ostrovem a ostatními zeměmi. Ostrov se nicméně vyvíjí samostatně od roku 1949, kdy na něj před komunisty uprchli čínští nacionalističtí politici. Většina zemí světa nároky Pekingu uznává, s Tchaj-wanem nicméně udržují styky na nižší úrovni.

Vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem se od nástupu protičínsky orientované Cchaj Jing-wen v květnu minulého roku zhoršují. V březnu Čína zadržela tchajwanského aktivistu Li Ming-čea při jeho soukromé cestě do Číny.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!