Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

USA pošlou skupinu Kamerunců ‚letadlem smrti‘ zpět do vlasti. Úřady si jejich souhlas prý vynutily mučením

Svět

  5:00
Mississippi - Spojené státy pošlou uprchlíky z Kamerunu zpátky do vlasti, přestože jim bezprostředně hrozí smrt. Žádosti o azyl údajně podle tvrzení uprchlíků neprošly ani formálními procesy, ale k podepsání deportace byli Kamerunci násilně donuceni. Kritici obviňují Donalda Trumpa z brutální migrační politiky a doufají v co nejrychlejší změnu s nástupem nově zvoleného Joa Bidena.

Mnoho z nich doufá, že budou moci požádat o azyl v USA, ale imigrační úředníci na místním hraničním přechodu San Ysidro zpracovávají denně méně než stovku žádostí. foto: Reuters

Migrace v hlavní roli kampaně. Trump podepsal dekret dočasně zastavující přistěhovalectví do USA

Celý incident začal minulý měsíc, kdy se objevily zprávy o tom, že americké imigrační úřady používaly násilné praktiky proto, aby donutily kamerunské žadatele o azyl podepsat dokumenty, ve kterých vyjadřují souhlas s deportací. „Nastříkal mi pepřový sprej do obličeje (zaměstnanec imigračního centra), škrtil mě tak, že jsem se skoro udusil. Pořád jsem křičel, že nemůžu dýchat,“ řekl jeden z žadatelů Guardianu.

Událost proběhla v detenčním centru v Mississippi, kde skupina 37 mužů a 10 žen z Kamerunu čekala na vyřízení žádosti o azyl. Některé prý silou donutili formuláře potvrdit otiskem prstů. 

Skupina z Kamerunu uprchla kvůli politickým tlakům. Žadatelé o azyl jsou příslušníky anglicky mluvící minority v zemi, která je dlouhodobých terčem ostrakizace vládními silami. Běženci vypověděli, že v zemi čelili věznění bez soudů, mučení a jejich blízcí byli vražděni. Daniel, jeden ze skupiny, sdělil Guardianu, že v roce 2019 kamerunské vládní složky zastřelily jeho bratra a nyní hledají jeho, jelikož oba byli součástí separatistické skupiny, která se snaží protestovat proti kamerunské vládě.

Migrace v USA (ilustrační).
Stanice americké pohraniční stráže v Clintu.

„Pokud se vrátím, zabijí mě,“ řekl Daniel. „Vždycky jsme se na Vás dívali jako na svobodnou zemi, která se stará o lidi v nouzi,“ popsal své důvody odjezdu do Spojených států. „V Kamerunu právě probíhá válka, nemyslím si, že americkým hodnotám odpovídá poslat lidi zpět tam, kde je zabijí,“ dodal.

Prezident ‚sjednotitel‘ Joe Biden chce vyléčit Ameriku. Přečtěte si, co plánuje během prvních 100 dní ve funkci

Na dlouhodobé násilné praktiky vůči anglofonním menšinám ze strany vlády poukazují i lidskoprávní organizace. Známý je například incident z letošního února, kdy ve městě Ngarbuh vládní složky s podporou extrémistů vyvraždily přinejmenším 22 obyvatel. „Nešlo o ojedinělý případ, ale je součástí širšího kontextu zásadního porušování lidských práv anglofonních komunit kamerunskými bezpečnostními složkami,“ píše lidskoprávní organizace Human Rights Watch ve své zprávě.

Lidskoprávní organizace, ale i někteří senátoři, před deportací Kamerunců varují. Právníci, kteří se snaží Kamerunce před přesunem zachránit, říkají, že vláda chce uprchlíky posadit do „letadla smrti“, jelikož jim nebezpečí hrozí hned potom, co přistanou na půdě země.

Hříchy Trumpovy administrativy

Objevují se kritiky, že jde o zneužívání přísné migrační politiky dosluhujícího prezidenta a že by se mělo počkat, jak se k migračním stanovám postaví nástupce Donalda Trumpa Joe Biden. „Je alarmující, že plánují tento let i přes risk, že každý, kdo bude takto deportován, se může stát jeho obětí,“ řekl demokratický senátor Chris Van Hollen.

Sám Biden označil Trumpovu migrační politiku za „terč posměchu“ a narušení toho, čím Američané jsou. Biden plánuje zrušit Trumpovy administrativní změny. Deportaci Kamerunců pravděpodobně zastavit nestihne.