Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

USA dospěly k závěru, že chemický útok v Sýrii podnikla vláda

Svět

  7:24aktualizováno  7:28
Spojené státy dospěly k závěru, že syrská vláda minulý týden provedla chemický útok na civilisty nedaleko syrského Damašku. V rozhovoru s médii to prohlásil prezident Barack Obama.

Prezident USA Barack Obama foto: Reuters

USA prozkoumaly důkazy a nedomnívají se, že syrská protivládní opozice má chemické zbraně nebo prostředky, jak je získat, sdělil také. O tom, jak USA zareagují, ale ještě nerozhodl.

Bílý dům tvrdí, že plánuje případný vojenský útok proti Sýrii, a hledá podporu ze strany zahraničních partnerů. Konkrétní důkazy o tom, že do údajného útoku chemickými zbraněmi z 21. srpna byla zapojena syrská vláda, ale Spojené státy zatím nepředložily.

"Dospěli jsme k závěru, že syrská vláda tyto útoky skutečně provedla, a jestliže tomu tak je, pak zde musí být mezinárodní důsledky," sdělil Obama podle agentury Reuters v rozhovoru v pořadu PBS Newshour televizní stanice Public Broadcasting Service. Někteří američtí zákonodárci tvrdí, že pokud nedojde k útoku na Spojené státy nebo země nebude v mimořádném ohrožení, musí jakoukoli vojenskou akci schválit americký Kongres. Demokraté i republikáni ve středu vyvíjeli tlak na to, aby Bílý dům vysvětlil, jak případná vojenská akce proti Sýrii povede k zajištění amerických cílů. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner v dopise zveřejněném ve středu Obamu požádal, aby Kongresu a veřejnosti osobně vysvětlil mimo jiné i to, jak vojenská akce zabrání budoucímu použití chemických zbraní a jak bude součástí širší americké politiky a strategie. Obama by se měl ale prý především vyjádřit k tomu, "na jakém základě by jakékoli použití síly bylo právně ospravedlnitelné". V jedné ze 14 otázek, na které má prezident podle Boehnera odpovědět, je i to, zda má Bílý dům v úmyslu požádat Kongres o více peněz, kdyby se případná vojenská akce prodloužila a byla rozsáhlejší oproti původním plánům.

Činitelé Obamovy administrativy zdůrazňují, že používání a možné šíření chemických zbraní je hrozbou pro národní bezpečnost. Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters dnes zástupci americké vlády seznámí se situací kolem Sýrie vedoucí představitele Kongresu.

Obama prohlásil, že "přesně nastavený, omezený" úder, nikoli dlouhé angažmá jako v Iráku, by mohlo stačit k tomu, aby vyslalo jasný signál, že použití chemických zbraní nelze tolerovat. Kdyby syrské chemické zbraně padly do špatných rukou, mohlo by to ohrozit americké národní zájmy. "Varovný výstřel" by prý z dlouhodobé perspektivy mohl mít pozitivní dopad na americkou národní bezpečnost.

"Chceme zajistit, že (chemické zbraně) nejsou mimo kontrolu způsobem, který by nakonec mohl zasáhnout naši bezpečnost," uvedl také Obama.

Odložit plány na bezprostřední úder proti Sýrii byl ve středu nucen britský premiér David Cameron. Generální tajemník OSN požádal o čtyři dny navíc pro vyšetřovatele OSN v Sýrii, aby mohli dokončit svou práci. Rusko uvedlo, že začít jednat o rezoluci OSN je předčasné, a britští labouristé dali na vědomí, že chtějí jasný důkaz o tom, že chemický arzenál použila syrská vláda.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...