„Pravděpodobnost přímého konfliktu mezi Spojenými státy a jedním z jejich čtyř hlavních protivníků narůstá. Čínská lidová republika, Rusko, Severní Korea a Írán se sice snaží vyhnout ozbrojenému konfliktu se Spojenými státy, jejich vnímavost úpadku Západu ale podporuje rostoucí ochotu vyzvat Spojené státy na globální scéně a zvyšuje riziko chybného odhadu v případě krize,“ varoval generál v odtajněném dopisu senátnímu výboru pro ozbrojené služby, před kterým vystoupil v úterý.
Podle Guillota „existuje několik pravděpodobných cest“, kterými by válka na Ukrajině mohla přerůst v přímý vojenský konflikt mezi Ruskem a USA. Varuje, že i válka mezi palestinským teroristickým hnutím Hamás a Izraelem se může vyvinout v přímý vojenský střet USA s Íránem a jeho spojenci.
Generál připomíná, že konflikt se může rozhořet i na Korejském poloostrově nebo též v Jihočínském moři či v Tchajwanském průlivu. Válka s Čínou by podle něj měla „důsledky, které mohou trvat celou generaci“.
Hrozba nepřátelské koalice
„Strategická spolupráce mezi našimi čtyřmi hlavními protivníky od začátku války na Ukrajině výrazně vzrostla, což zvyšuje riziko, že válka s jedním protivníkem se může rychle rozšířit na válku s nepřátelskou koalicí,“ varuje Guillot. Například ochota KLDR riskovat vlastní vojáky na podporu ruské války na Ukrajině „demonstruje, kam až jsou tito partneři ochotni zajít, aby prosadili své strategické pozice a vzepřeli se mezinárodnímu řádu vedenému Západem“.
Velitel USNORTHCOM vnímá jako zvláště znepokojivý rozvíjející se vztah mezi dvěma „nejschopnějšími protivníky Spojených států“ – Ruskem a Čínou. Jejich strategické partnerství by se mohlo rozšířit do podoby koordinovaných vojenských operací ohrožujících USA. Podle Guillota záblesky této vojenské spolupráce byly patrné loni v létě, kdy čínské bombardovací letouny byly rozmístěny na ruské arktické letecké základně a společně s ruskými hlídkovaly nad Beringovým mořem.
USA si všímají, že čínské bojové lodě se v Beringově moři rozmisťují už několik let a operují v blízkosti americké kritické infrastruktury na Aljašce. Čína spustila na vodu své nové ponorky na jaderný pohon třídy Shang III a zařadila do své výzbroje bombardéry H-6N se schopností doplnit ve vzduchu palivo. Guillot upozorňuje, že Peking tím navyšuje své možnosti přímého úderu na americkou půdu.
Podle generála by se neměla podceňovat ani Moskva. „Navzdory zhoršení svých bojových schopností na Ukrajině Rusko posílilo svou již tak ohromnou schopnost ohrožovat Severní Ameriku konvenčními raketami s plochou dráhou letu. Tři roky úderných operací na Ukrajině poskytly ruským leteckým posádkám a námořním silám cenné operační zkušenosti,“ podotýká Guillot s tím, že ruské ponorky se pravidelně pohybují u amerického pobřeží.