Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA hlásí 1450 úmrtí za den, nakažených je téměř 70 tisíc. V Číně v neděli nikdo na covid-19 neumřel

Sanitky zaparkované v Brooklynu s výhledem na druhou stranu na Manhattan. V New... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sanitky zaparkované v Brooklynu s výhledem na druhou stranu na Manhattan. V New... | foto: Reuters

Washington/Brasília Ve Spojených státech podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v neděli večer evidovali 67 680 úmrtí spojených se šířením koronaviru. Za 24 hodin od sobotního večera údajně bilance narostla o 1450 mrtvých, což je jen o tři případy méně oproti sobotnímu přírůstku.

Americký prezident Donald Trump ve vysílání televize Fox News uvedl, že očekává celkem 80 tisíc až 90 tisíc obětí epidemie nemoci covid-19 v USA.

Dříve americký prezident uváděl předpokládaný počet mrtvých mezi 60 tisíci a 70 tisíci. Model, který Bílý dům prezentoval na začátku dubna, zase hovořil o rozmezí 100 tisíc až 240 tisíc mrtvých, a to při dodržování opatření proti šíření nákazy.

Podle JHU už mělo v USA pozitivní test na virus SARS-CoV-2 více než 1,15 milionu lidí. Potvrzené případy nákazy i úmrtí aktuálně přibývají o něco pomaleji než v některých dnech v minulém měsíci, stále je však denně hlášeno přes 20 tisíc nových nakažených a stovky smrtelných případů covidu-19. Z nemoci se v zemi vyléčilo na 180 tisíc lidí.

Vysokou americkou bilanci epidemie podle agentury AFP prezident Trump v nedělním televizním vystoupení příliš nekomentoval a místo toho „si zvolil výrazně optimistické ladění“. „Myslím, že jsme zachránili miliony životů,“ prohlásil šéf Bílého domu, který čelí kritice za to, že hrozbu koronaviru dlouho zlehčoval, a za nepřipravenost USA na pandemii.

Podle Trumpa je možné preventivní opatření zavedená v boji proti koronaviru postupně rušit, aniž by při tom utrpěla ochrana veřejného zdraví. „Musíme ji (ekonomiku) mít znovu otevřenou bezpečně, ale co nejrychleji,“ citoval jej deník The Guardian.

Mnozí odborníci na veřejné zdraví se domnívají, že plnohodnotné obnovení ekonomických aktivit nebude možné bez účinné vakcíny proti covidu-19. Trump prý věří, že vakcínu „budeme mít do konce roku“. Experti americké vlády ovšem varovali, že očkovací látka bude pravděpodobně dostupná až ve druhé polovině příštího roku.

Brazílie bez omezení

Počet známých případů nákazy koronavirem v Brazílii překročil 100 tisíc poté, co místní ministerstvo zdravotnictví v neděli oznámilo, že infekce se za 24 hodin prokázala u dalších 4588 lidí. Jihoamerická země s 210 miliony obyvatel eviduje od počátku šíření viru 101.147 nakažených, z nichž 7025 umřelo. Bilance obětí od soboty narostla o 275, informovala agentura Reuters.

Nový denní nárůst počtu pozitivních testů na koronavirus SARS-CoV-2 je nižší než čísla z předchozích pěti dní. Rekordem byl v tomto směru čtvrtek, kdy ministerstvo zdravotnictví ohlásilo přes 7200 nově odhalených nákaz. Brazílie zároveň hlásí už na 41 tisíc případů, kdy se lidé z nemoci covid-19 uzdravili.

Vládní statistiky nicméně v důsledku relativně omezeného testování zřejmě ani zdaleka neodhalují skutečný rozsah epidemie choroby způsobované koronavirem.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro o ní mluvil jako o „chřipečce“ a staví se proti drastickým opatřením na zastavení jejího šíření. Podle deníku The Guardian o víkendu znovu vyjadřoval podporu protestům namířeným proti takovýmto omezením, ačkoli brazilské ministerstvo zdravotnictví obyvatele vyzývá, aby co nejméně vycházeli z domovů. Několik stovek prezidentových stoupenců se údajně v neděli shromáždilo před jeho sídlem v hlavním městě Brasílii, přičemž Bolsonaro vyšel ven a s lidmi se objímal nebo si s nimi podával ruce.

Čína opět neohlásila žádná nová úmrtí na covid-19

Nákaza koronavirem se v neděli v Číně potvrdila u tří lidí vykazujících příznaky a u 13, kteří žádné symptomy neměli. Při pravidelném hlášení to v pondělí uvedla čínská Národní zdravotnická komise. U obou zmíněných statistik byl nedělní nárůst o jeden případ větší než ten sobotní, bilance úmrtí způsobených nemocí covid-19 se opět nezměnila.

Oficiálně tedy Čína stále v souvislosti s epidemií hlásí 4633 mrtvých, informovala agentura Reuters. Bilance potvrzených případů nákazy stoupla na 82 .880, všichni tři noví pacienti s covidem-19 se údajně koronavirem nakazili v zahraničí.

Šíření viru SARS-CoV-2, které vyústilo v pandemii a zasáhlo celý svět, v nejlidnatější zemi planety začalo, v posledních dnech však Čína ve srovnání s únorovými maximy hlásí jen minimum nových nákaz. Počet úmrtí oficiálně připisovaných covidu-19 se prakticky nezměnil od 17. dubna, kdy úřady po revizi údajů do bilance zahrnuly dalších 1290 případů z předchozích týdnů.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Mimořádné jednání vlády.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Mimořádné jednání vlády.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Mimořádné jednání vlády.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

M. Vaněk MRTVÝCH je 70 000. Ne nakažených. 8:28 4.5.2020
S. Prosek 15:58 4.5.2020

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!