1. října 2014 7:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA hlásí první případ eboly. Muž v Texasu mohl nakazit další lidi

Ředitel amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Dr. Thomas... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Dr. Thomas... | foto: Reuters

DALLAS První zjištění pacient trpící ebolou ve Spojených státech se začal léčit až šest dní po návratu ze západní Afriky a mohl do té doby nakazit virem některé členy rodiny a další osoby. Uvedl to v noci na středu šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Je ale přesvědčený, že se smrtelná nemoc v zemi nerozšíří. O situaci podle agentury Reuters informoval osobně prezidenta Baracka Obamu.

"Je jistě možné, že u někoho, kdo byl v kontaktu s touto osobou, se může v příštích týdnech objevit ebola. Nepochybuji ale o tom, že zabráníme jejímu šíření po Spojených státech," řekl podle Reuters na tiskové konferenci ředitel CDC Thomas Frieden.

Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí v úterý oznámilo, že od neděle je v Dallasu ve státě Texas hospitalizovaný muž nakažený ebolou, který nedávno pobýval v Libérii. Tato západoafrická země patří k zemím nejvíce postiženým touto virovou chorobou.

Pacient léčený v Texasu je možná nejen prvním nakažený ebolou v USA, ale i prvním případem této choroby mimo území Afriky, řekl podle agentury AFP Frieden novinářů.

USA již dříve evakuovaly do vlasti tři své občany, kteří se během nynější epidemie eboly nakazili v západní Africe a začali se tam léčit.

Nemoci ve třech nejpostiženějších zemích - Guineji, Sieře Leone a Libérii - podlehlo již více než 3000 lidí. Podle úterní zprávy fondu UNICEF přibylo v důsledku epidemie také značné množství sirotků. Jednoho nebo oba rodiče ztratilo prý kolem 3700 dětí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz