20. prosince 2013 18:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán na mírové konferenci o Sýrii nechceme, zní z USA

Lachdar Brahímí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lachdar Brahímí | foto: Reuters

ŽENEVA Spojené státy i nadále blokují účast Íránu na lednové konferenci o Sýrii ve Švýcarsku. Po skončení pátečního jednání s americkými a ruskými představiteli v Ženevě to prohlásil zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí.

Ohledně zástupců všech ostatních účastníků konference, která začíná 22. ledna, nicméně panuje shoda. Jak Brahímí prohlásil, na schůzce budou přítomní další důležití regionální hráči, jako je například Saúdská Arábie. Washington ale i nadále není přesvědčen, že íránská účast "by byla tím správným krokem". Zapojení Teheránu do jednání odmítá i syrská opozice.

Konflikt v Sýrii

Podle zmocněnce to ale neznamená, že přestane s íránskými představiteli jednat. Íránci prý nedávno řekli generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi, že "nenastane konec světa", když nebudou oficiálně pozvaní, a že budou s Brahímím i nadále spolupracovat. Lachdar Brahímí dnes zároveň vyzval obě dvě bojující strany, aby před konferencí propustily nejzranitelnější vězně, tedy ženy a děti, a jako gesto dobré vůle umožnily humanitárním organizacím v zemi efektivněji působit.

Syrské děti před svým stanem v uprchlickém táboře

Syrské děti před svým stanem v uprchlickém táboře

Už více než tři roky trvající občanská válka v Sýrii si podle posledních odhadů OSN vyžádala 100 000 mrtvých. Opoziční aktivisté ovšem hovoří až o 120 000 obětech. Mírová konference, kterou svolala Organizace spojených národů, má připravit politické řešení konfliktu za účasti zástupců vlády i opozice.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!