7. ledna 2014 10:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA: Írán by měl přimět syrskou vládu k zastavení násilí

Vybombardované Aleppo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vybombardované Aleppo | foto: Reuters

BRUSEL/TEHERÁN/WASHINGTON Írán by vyvinout nátlak na syrskou vládu a přimět Damašek, aby zastavil bombardování civilistů a umožnil otevřít humanitární koridory, uvedli pro agenturu Reuters nejmenovaní američtí představitelé v Bruselu. Teherán však prohlásil, že nepřijme žádnou roli, která "nebude respektovat jeho důstojnost".

"Jsou zde určité kroky, které by Írán mohl učinit, aby mezinárodnímu společenství ukázal, že to myslí vážně s tím, že chce hrát pozitivní roli," sdělil americký činitel, který si nepřál být jmenován. "Mezi těmito kroky jsou výzvy, aby syrský režim ukončil bombardování vlastního lidu, a rovněž výzvy k vytvoření humanitárního koridoru k civilistům," dodal. Jde údajně zejména o bombardování největšího syrského města Aleppo.

VÍCE ZDE:

Na mezinárodním poli se stále řeší případná účast Íránu na mírových jednáních o Sýrii, která začnou 22. ledna v Ženevě. Podle amerických představitelů je spíše "méně pravděpodobné než pravděpodobné", že bude Teherán na této konferenci hrát nějakou roli. I americký ministr zahraničí John Kerry o víkendu zopakoval, že Washington je proti tomu, aby Íránci měli na jednáních svého oficiálního zástupce. Důvodem je fakt, že země nepodpořila závěr předloňské první konference o Sýrii, kde se mluví o vzniku přechodného kabinetu. Navíc Teherán i nadále poskytuje Damašku vojenskou pomoc.

Írán: Chceme politické řešení konfliktu

Írán zatím nenaznačil, zda některý z výše uvedených kroků podnikne, doplnil nejmenovaný americký činitel. V případě pozitivní odezvy, by mohl hrát při vyjednávání určitou "druhotnou, vedlejší roli", dodal. Proti účasti Teheránu na konferenci jsou údajně i některé další země, mluví se například o Saúdské Arábii.

Na prohlášení Američanů ihned reagovalo íránské ministerstvo zahraničí. Podle jeho mluvčí Teherán podporuje politické řešení, které povede k ukončení občanské války v Sýrii. "Nicméně pokud jde o účast na konferenci Ženeva 2, Íránská islámská republika nepřijme žádný návrh, který nebude respektovat její důstojnost," dodala mluvčí.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf

Ženeva 2

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v pondělí rozeslal pozvánky účastníkům ženevské konference, podle agentury AFP mezi nimi však Írán není. To se ale podle mluvčího OSN ještě může změnit. Účast Teheránu bude jedním z hlavních témat jednání mezi ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a jeho americkým protějškem Johnem Kerrym, které se uskuteční 13. ledna.

Mírovou konferenci o Sýrii svolala do Švýcarska Organizace spojených národů. Jednání označované jako Ženeva 2 má připravit politické řešení syrského konfliktu za účasti zástupců vlády i opozice. První konference se konala předloni, byla však bez účasti syrské vlády a syrské opozice. Syrský prezident Bašár Asad se již nechal slyšet, že on sám nedorazí, jeho vláda ale bude na jednáních zastoupena. Účast syrské opozice zůstává nejasná. Zástupci jedné z jejích částí ze Syrské národní rady (SNC) například o víkendu oznámili, že se mírových jednání v Ženevě nezúčastní.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!