Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Izrael by se měl začlenit do regionu, míní Biden. Lapid mlžil na tiskovce

Svět

  13:34aktualizováno  20:40
Americký prezident Joe Biden považuje za velmi důležité, aby byl Izrael plně začleněn do svého regionu. Uvedl to po čtvrtečním jednání s izraelským premiérem Jairem Lapidem, s nímž podepsal dohodu o další spolupráci. Jednali také o hrozbě, kterou představuje režim v Íránu. V této otázce se však neshodli. Podle Bidena je diplomacie důležitá, podle Lapida Teherán nezastaví.

„Mluvil jsem o tom, jak významné je z mého pohledu, aby byl Izrael plně začleněn do regionu a aby tuto integraci dokončil. Moje administrativa a myslím, že většina Američanů, nejen vláda, je plně oddaná zajištění vaší bezpečnosti bez žádných ‚ale‘,“ řekl Biden.

Nejlepší řešení izraelsko-palestinského konfliktu je podle něj soužití dvou států, Izraele a Palestiny. Biden poté řekl, že se USA budou nadále snažit pomoci vyjednat mezi Izraelem a Palestinci mír, přičemž dodal, že „Izrael musí zůstat nezávislým, demokratickým židovským státem“.

Americký prezident do Izraele přicestoval ve středu na dvoudenní návštěvu. V pátek bude jednat v palestinském Betlémě a následně se přesune do Saúdské Arábie. Schůzka s Lapidem se nicméně označuje za hlavní bod návštěvy.

Americký prezident Joe Biden (14. července 2022)

Úřadující izraelský premiér krátce zmínil, že s Bidenem mluvil o hrozbách, jež představuje Írán. „Také jsme hovořili o snaze vytvořit dlouho potřebnou (obrannou) koalici zde na Blízkém východě. Mluvili jsme o íránských hrozbách a o tom, že nám společně jde o to, aby se Írán nevyzbrojil jadernými zbraněmi. To je hrozba nejen pro Izrael, ale pro celý svět,“ řekl Lapid.

Oba politici se sešli dopoledne a před tiskovou konferencí se zúčastnili virtuálního setkání s nejvyššími politiky Spojených arabských emirátů a Indie. Ani jeden z politiků pak nepřijal otázky novinářů a Lapid se smíchem řekl, že politici jednali „i o jiných věcech, které nebudou zveřejněny“.

Společně podepsali Jeruzalémskou deklaraci, která popisuje strategické partnerství obou zemí pro příští roky. Počítá se v ní s tím, že USA ani Izrael nedovolí, aby se Írán vyzbrojil jadernými zbraněmi.

Teherán popírá, že o ně usiluje. Vyjednává o možnosti oživení dohody o svém jaderném programu z roku 2015. Rozhovory se však vlečou a zatím jsou bezvýsledné. Biden, který není proti tomu, aby se USA k dohodě vrátily po odstoupení v roce 2018, nyní řekl, že na íránskou odpověď nelze čekat donekonečna.

V otázce Íránu se podle výroků na tiskové konferenci Lapid s Bidenem plně neshodl. Podle izraelského premiéra diplomacie íránský jaderný program nezastaví. Biden k tomu řekl, že si stále myslí, že diplomacie je nejlepší způsob řešení.

Zároveň ujistil, že USA nepřestávají být rozhodnuty zajistit Izraeli bezpečnost. „Zajistíme, aby byl Izrael schopen se bránit,“ řekl. USA budou s Izraelem spolupracovat při rozvoji laserové raketové obrany.

Íránský prezident Ebráhím Raísí v souvislosti s americko-izraelskou deklarací varoval Washington před podrýváním regionální bezpečnosti. „Říkám Američanům a jejich regionálním spojencům, že íránský národ nepřijme žádnou nejistotu ani krizi v regionu,“ řekl podle agentury AFP Raísí v televizním projevu. „Jakákoliv chyba v této oblasti se setká s tvrdou a politováníhodnou reakcí,“ dodal.

Biden se zmínil také o Ukrajině, když prohlásil, že ruská válka se musí ukázat jako „strategický neúspěch“. „USA budou nadále Ukrajinu a její národ podporovat,“ řekl.

Biden dostal stejné vyznamenání jako Zeman

Biden je za půlstoletí své politické kariéry v Izraeli podesáté, jako prezident však vůbec poprvé. Je přitom o šest let starší než Izrael, který vznikl v roce 1948, a setkal se s každým izraelským předsedou vlády od chvíle, kdy byl poprvé zvolen senátorem za stát Delaware.

Poprvé jednal s Goldou Meirovou, která byla jedinou ženou, jež stanula v čele izraelské vlády, a byla zároveň jednou z nejvýraznějších političek 20. století.„Je pro mě ctí opět stát po boku přátel a navštívit nezávislý židovský stát Izrael,“ uvedl Biden po příletu.

„Řeknu to znovu, nemusíte být Žid, abyste byl sionista,“ poznamenal s tím, že pouto mezi Izraelci a Američany jde do morku kostí. Šéf Bílého domu také v projevu přislíbil bojovat s antisemitismem.

Izraelský prezident Jicchak Herzog o Bidenovi hovořil jako o skutečném příteli a silném podporovateli Izraele. Jeho cestu označil za „cestu míru z Izraele do Saúdské Arábie“. Ve čtvrtek mu pak předal nejvyšší izraelské civilní vyznamenání. Biden to označil za jednu z největších poct ve své kariéře.

„Vidět Izrael vzkvétat, vidět, jak nejdivočejší sny otců a matek zakladatelů Izraele přerůstají v realitu, z níž se dnes těší izraelské děti, je pro mě téměř zázračné,“ řekl šéf Bílého domu. Začátkem týdne izraelský prezident při návštěvě Prahy stejné vyznamenání udělil českému prezidentovi Miloši Zemanovi.

Herzog podle izraelských médií při jednání s Bidenem zmínil Izraelce zadržované radikální palestinskou skupinou Hamás v Pásmu Gazy a hovořil také o změně klimatu. Podle Herzogovy kanceláře Biden izraelského prezidenta pozval do Bílého domu.

Svůj čtvrteční program Biden zakončil na zahájení makabejské olympiády židovských sportovců na jeruzalémském Teddyho stadionu, kde se setkal s americkými sportovci.

Americký prezident Joe Biden přicestoval do Izraele:

13. července 2022

Autoři: ,