Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobrý večer, Vietname. Blábolícího Bidena vypnuli uprostřed věty a dali jazz

Svět

  19:01
Lehce bizarní tiskovou konferenci amerického prezidenta Joea Bidena ve Vietnamu v neděli ukončil jeho vlastní tým. Nepočkal, až čím dál nesmyslnější promluva skončí, a uprostřed věty šéfovi Bílého domu vypnul mikrofon. A pustil jazz. Biden během tiskovky zmínil „prolhané poníky s psími ksichty“ a novinářům řekl, že jde spát.

Poslední Bidenův výstup znovu přiživil spekulace, že už je na svůj post příliš starý. Politik, který má za sebou mnoho zvláštních přeřeků a trapasů, tentokrát tiskovou konferenci ani nedokončil. V jistou chvíli totiž zasáhla mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.

„Mluvili jsme o stabilitě. Mluvili jsme o zajištění, aby třetí svět, pardon, jižní hemisféra, měla přístup ke změně a přístup. Nebylo to vůbec konfrontační,“ začal ještě odpovídat na otázku, o čem během své návštěvy Vietnamu jednal se zástupci Číny. „Děkujeme všem,“ skočila mu v tu chvíli do řeči jeho mluvčí, setkání s novináři ukončila, Biden poděkoval a éterem se rozezněl jazz.

Politikova zmatená odpověď však byla jen třešničkou na dortu bizarní konference. Už předtím kamery zachytily, jak unavený osmdesátiletý prezident reportérům říká, že hned po tiskovce půjde spát.

Za sebou měl totiž cestu z USA na summit skupiny G20 v Indii a následně přesun do Vietnamu, to vše během pár dní. Právě slovy o únavě Bidena hájila i zástupkyně mluvčí Olivia Daltonová. Prezident také s odkazem známý film Dobré ráno, Vietname média pozdravil „dobrý večer, Vietname“ a předtím se raději ujistili, že tam, kde je, je skutečně večer.

Otázky ovšem vyvolal zejména moment, kdy se pokusil přeříkat jistou filmovou scénu. „Sedí na koních v sedlech a jsou tam tři nebo čtyři indiáni s čelenkami a voják Unie jim říká: ‚Pojďte se mnou, postaráme se o vás‘. Ten indián se podívá na Johna Wayna, ukáže na vojáka Unie a říká: ‚Je to prolhaný poník se psím ksichtem.‘ No, hodně se tu lhalo, tito prolhaní poníci se psím ksichtem tam venku (mluvili) o globálním oteplováním, ale už ne. Najednou si všichni uvědomují ten problém. A není nic lepšího, než vidět světlo,“ drmolil prezident.

Slovy o ponících (pony soldiers) odkazoval na kanadskou policii jezdící na koních. Právě v Kanadě se totiž odehrává film Pony Soldier, který se šéf Bílého domu rozhodl citovat, když se ho novináři ptali na fosilní paliva. Ve westernu z roku 1952 však hlavní roli nehraje John Wayne, nýbrž Tyrone Power, a ani ona replika tam nezazní v tomto znění.

Incident se podle portálu Newsweek odehrál jen pár dní poté, co Bidenův tým odmítl spekulace, že se svým šéfem jednají „jako s dítětem“, což tvrdí nová biografie Poslední politik: Uvnitř Bílého domu Joea Bidena a zápasu o budoucnost Ameriky. Napsal ji redaktor portálu The Atlantic Franklin Foer a v angličtině vyšla minulý týden.

Bidenova posledního trapasu se chytili především fanoušci jeho rivala a předchůdce Donalda Trumpa a konzervativní Američané obecně. Jejich výsměch často zmiňuje, že by měl „dementní“ Biden skončit, ať už po volbách nebo před nimi. Také mezi republikány se nicméně najdou politici, kteří v poslední době vzbuzují obavy. Už dvakrát se přímo před novináři na dlouhé sekundy zasekl například lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!