Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Spojené státy pošlou Ukrajině střely ATACMS, řekl Biden Zelenskému

Testování amerických balistických raket ATACMS v Jižní Koreji (25. května 2022) foto: Profimedia.cz

Americký prezident Joe Biden řekl ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, že Spojené státy pošlou Ukrajině malý počet taktických balistických střel ATACMS s doletem kolem 300 kilometrů. Uvedla to televize NBC News s odvoláním na tři informované americké činitele a jednoho úředníka z Kongresu. Další vojenskou pomoc pošle Ukrajině také Kanada.
  18:47aktualizováno  20:35

Kdy Biden poskytnutí střel ATACMS Kyjevu oficiálně oznámí, není jasné. Podle zdrojů z Pentagonu nemají Američané ve skladech přebytek střel ATACMS. Někteří politici ve Washingtonu s jejich poskytnutím Ukrajině nesouhlasí a argumentují obavami z rozšíření války.

Zdroj z Kongresu řekl NBC News, že se stále diskutuje o typu a konkrétním počtu střel. Dodal, že východoevropské státy už Ukrajině poskytly mnoho zbraní ze svých zásob. Kyjev opakovaně Bidenovu administrativu žádal o střely ATACMS. Ty by mu totiž pomohly zasahovat zásobovací trasy, železnice a ruská stanoviště v Ruskem okupovaných částech Ukrajiny.

Volodymyr Zelenskyj uděluje vyznamenání příslušnici armády při návštěvě pozic ukrajinských vojáků na frontě. (3. října 2023)

Bílý dům však záměr poslat tento typ střel na Ukrajinu během Zelenského čtvrteční návštěvy Washingtonu neoznámil, ačkoliv představil další balík vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 325 milionů dolarů (7,4 miliardy korun). Státníci se dohodli, že USA Ukrajině pomůže před zimou posílit její protivzdušnou obranu. Washington pošle Ukrajině druhý systém Hawk od společnosti Raytheon a související vybavení.

První americké tanky M1 Abrams podle Bidena dostanou Ukrajinci už příští týden. Zelenskyj za další americkou vojenskou pomoc děkoval se slovy, že „to je přesně to, co naši vojáci teď potřebují“. Od ruské invaze v únoru 2022 poslaly USA na pomoc Zelenského vládě zhruba 113 miliard dolarů bezpečnostní a humanitární pomoci.

Kanada pomůže i servisem pro F-16

Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech další vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů (11 miliard korun), řekl kanadský premiér Justin Trudeau před vystoupením ukrajinského prezidenta v kanadském parlamentu. Zelenskyj během páteční návštěvy Ottawy jednal s Trudeauem a má v plánu také setkání s místním ukrajinskou komunitou. Tu několikrát zmínil i ve svém proslovu v parlamentu.

Podle kanadského premiéra bude součástí pomoci i asistence pro bojové letouny F-16, píše agentura Reuters. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.

„Moskva musí jednou provždy prohrát a prohraje,“ řekl Zelenskyj v kanadském parlamentu. V zasedacím sále byl přivítán ovacemi a členové parlamentu jeho proslov několikrát přerušili potleskem. Poděkoval za kanadskou vojenskou i ekonomickou pomoc, která podle ukrajinského prezidenta pomohla například omezit závislost jeho země na jaderných technologiích a palivu.

„Moskva se snaží ovládnout Ukrajinu a využívá k tomu všechny dostupné prostředky včetně genocidy,“ uvedl Zelenskyj. „Děkuji ti Kanado,“ řekl později ve francouzštině, menšinovém kanadském jazyce. „Spravedlnost není pro Kanadu prázdné slovo. Nikdy nesázíte na nenávist a nepřátelství, vždy stojíte na světlé straně dějin,“ uvedl ukrajinský prezident.

Od začátku války Kanada poskytla či přislíbila Ukrajině rozsáhlou finanční, humanitární a vojenskou pomoc v celkové hodnotě 8,9 miliardy kanadských dolarů (zhruba 151 miliard korun). Kanada se podílela na výcviku zhruba 36 tisíc ukrajinských vojáků a dodala napadené zemi tanky a další těžkou techniku, uvedla agentura AFP.

Autoři: ,