Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Trestuhodný omyl, americká armáda chybovala. Místo teroristů umíraly po útoku dronů děti

Tálibánští bojovníci přihlížejí demonstraci za práva žen u kábulské univerzity. (11. září 2021) foto: AP

Americká armáda přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna na údajné atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté. Za útok se v pátek omluvil americký ministr obrany Lloyd Austin.
  22:00

Nálet bezpilotního letounu na auto s údajnými atentátníky se odehrál na konci srpna. Bojová akce skončila deseti mrtvými civilisty, včetně sedmi dětí, sdělil v pátek americký generál Frank McKenzie novinářům. 

„Byla to chyba a já se upřímně omlouvám,“ doplnil.

29. srpna 2021

Dodal, že je nepravděpodobné, že by sražené vozidlo nebo ti, kteří zemřeli, byli ozbrojenci Islámského státu nebo představovali přímou hrozbu pro americké síly na kábulském letišti.  McKenzie řekl, že auto bylo zasaženo v „upřímné víře“, že představuje hrozbu.

Podle mluvčího Pentagonu nařídil ministr obrany vyšetřit útok bezpilotního letadla a z výsledku budou vyvozeny důsledky.

Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí.

Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Média začala pochybovat o oficiální verzi už krátce po útoku. Zjistila, že řidič auta byl dlouhodobě zaměstnán u americké humanitární organizace, a zpochybnila i tvrzení, podle nějž v autě bylo množství výbušnin. Mluvčí Tálibánu, Zabihullah Mujahid, už v tu dobu prohlašoval, že při útoku přišlo o život sedm lidí. 

Generál Mark Milley, který vede sbor náčelníků štábů, dva dny po útoku novinářům tvrdil, že šlo o „oprávněnou“ akci a že nejméně jeden z mrtvých spolupracoval s Islámským státem.

Po dnešních výrocích McKenzieho Milley před novináři věc označil za srdcervoucí tragédii s tím, že armáda bude při objasňování incidentu naprosto otevřená. 

„V tom vysoce nebezpečném prostředí měli velitelé náležitou pravomoc a rozumnou jistotu, že ten cíl byl správný. Po hlubší pozdější analýze jsme dospěli k závěru, že o život přišli nevinní civilisté,“ dodal Milley.

USA ukončily stažení z Afghánistánu po dvacetileté přítomnosti v noci na 31. srpna. Od srpna se kontroly nad Afghánistánem ujalo radikální hnutí Tálibán, které zemi vládlo už v letech 1996 až 2001.

31. srpna 2021

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat