Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Boj o ropnou tepnu. USA do Perského zálivu vyslaly další lodě

Svět

  7:00
NEW YORK - Spojené státy v tichosti poslaly do oblasti Perského zálivu významné vojenské posily. Ty by měly zabránit případnému pokusu Íránu uzavřít strategický Hormuzský průliv sloužící k dopravě ropy. Teherán totiž připravuje zákon, který má zablokovat dopravu suroviny zemím uplatňujícím proti islámské republice sankce.

Archivní snímek americké letadlové lodi John C. Stennis v Hormuzském průlivu. foto: Reuters

Posily jsou podle listu The New York Times jak součástí dlouhodobého plánu posílení americké vojenské přítomnosti v oblasti, tak ujištěním Izraeli, že Spojené státy jsou připraveny řešit íránskou krizi všemi prostředky. Šéf Bílého domu Barack Obama již dříve uvedl, že na stole vedle diplomatického řešení ponechává všechny možnosti. "Pokud prezident řekne, že jsou na stole i jiné možnosti než vyjednávání, pak nemluví do větru," řekl deníku vysoce postavený americký činitel.

The New York Times nicméně podotýká, že vojenské posily by mohly být kontraproduktivní. Zároveň s nimi totiž Spojené státy se svými spojenci přikročily k mnohem širšímu embargu na íránský vývoz ropy. Chtějí jím zemi donutit k tomu, aby jednání o jaderném programu brala vážně. Vyšší vojenská přítomnost Američanů v Perském zálivu ale může posílit konzervativní íránské Revoluční gardy.

Boj o strategický průliv

Íránská armáda cvičí v průlivu. Blíží se ropná krize?

V únoru íránská armáda trénovala v Hormuzském průlivu

Nejviditelnějšími prvky amerických posil v oblasti je větší počet lodí námořnictva Spojených států v Hormuzském průlivu. Zvyšují schopnost USA hlídkovat v oblasti i otevřít průliv, pokud se jej Teherán pokusí uzavřít a zabránit tak Saúdské Arábii a dalším zemím posílat tudy tankery se strategickou surovinou. Americké námořnictvo proto mimo jiné zdvojnásobilo počet minolovek v regionu na osm.

Pošleme je na dno
"Vzkazujeme tak Íránu, ať je to ani nenapadne,"  uvedl vysoce postavený činitel amerického ministerstva obrany. "Ať je ani nenapadne uzavírat průliv. Všechny miny odstraníme. Ať je také ani nenapadne obtěžovat rychlými čluny naše lodě či komerční dopravu. Pošleme je na dno zálivu," dodal.

Americký list podotýká, že zatím je jen málo důkazů o tom, že by zvýšený tlak na Írán měl zamýšlený efekt. Diplomatická vyjednávání se nacházejí v mrtvém bodě. V pondělí navíc Teherán v reakci na přísnější sankce uvedl, že zváží přijetí zákonů, na jejichž základě by přerušil dopravu v Hormuzském průlivu. Jako výstrahu Izraeli a USA také otestoval své rakety.

Sankce škrtí íránskou ekonomiku

Spojené státy a jejich spojenci se snaží přimět Teherán k tomu, aby přestal obohacovat uran na vysoké hodnoty výměnou za dodávky jaderného paliva pro své reaktory. Írán musí také zavřít provoz na obohacování uranu u Komu. Pak by mohly být zmírněny protiíránské sankce. Írán ale žádá potvrzení svého práva na technologii obohacování pro mírové účely. Mnoho zemí je ovšem přesvědčeno, že Írán ve skutečnosti usiluje o sestrojení atomové bomby, což Teherán stále popírá.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!