23. května 2018 18:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA nebudou tolerovat ruské vměšování do amerických voleb, chystají protiopatření

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr zahraničí Mike Pompeo. | foto: Reuters

WASHINGTON Spojené státy nebudou tolerovat ruské vměšování do listopadových parlamentních voleb a podniknou náležitá protiopatření. Ve výboru americké Sněmovny reprezentantů pro zahraniční vztahy to ve středu prohlásil ministr zahraničí Mike Pompeo. Washington již dříve obvinil Moskvu, že se snažila ovlivnit kampaň před prezidentskými volbami v roce 2016, Rusko ale všechna obvinění popřelo.

Pompeo nyní podle agentury Reuters o ruském počínání hovořil jako o pokračujícím úsilí zasáhnout do hlasování. Ruské zásahy neupřesnil, stejně tak neuvedl žádné podrobnosti o amerických protiopatřeních. Řekl jen, že v této oblasti čeká Ameriku ještě mnoho práce, neboť Spojené státy dosud nebyly schopné vytvořit systém, který by od vměšování účinně odrazoval.

Pompeo před kongresmany vedle Ruska hovořil i o KLDR, s jejímž vůdcem Kim Čong-unem se americký prezident Donald Trump 12. června v Singapuru sejde k historickému jednání. Ministr zahraničí zopakoval dřívější Trumpovo prohlášení, že summit zdvořile opustí, pokud debata o jaderném odzbrojení KLDR povede špatným směrem.

„Špatná dohoda není na pořadu dne,“ řekl Pompeo. „Američané na nás spoléhají, že to učiníme správně. Pokud nebude skutečná dohoda, s úctou odejdeme,“ dodal.

Pompeo rovněž upozornil, že Amerika nijak Pchjongjangu neustoupí, dokud nebudou podniknuty hodnověrné kroky k naprostému, průkaznému a nezvratnému jadernému odzbrojení.

Konání summitu provázejí pochybnosti, neboť KLDR již opakovaně kvůli americko-jihokorejským manévrům a tlaku USA na severokorejské jaderné odzbrojení varovala, že schůzku může odřeknout. Pompeo nicméně doufá, že se jednání uskuteční.

Podrobnosti o formální podobě summitu známé nejsou. Pompeo pouze sdělil, že rozhovory povede Trump, odmítl ale upřesnit, kolik lidí a kdo konkrétně se vrcholné schůzky za americkou stranu zúčastní.

Pompeo se před kongresmany zmínil i o Íránu. Trump se rozhodl jednostranně odstoupit od mezinárodní dohody, ve které se Teherán výměnou za zrušení protiíránských sankcí zavázal utlumit svůj jaderný program. Pompeo uvedl, že se v červnu chce setkat s americkými spojenci včetně Evropanů, aby s nimi projednal možnosti toho, jak reagovat na nukleární i nejaderné hrozby ze strany Íránu.

„Moc daleko jsme se dosud nedostali. Konala se řada diskuzí na nižší než ministerské úrovni,“ sdělil. Evropané a další signatáři dohody chtějí v dodržování ujednání pokračovat i bez USA. Pompeo v pondělním projevu vyzval Teherán, aby pod hrozbou tuhých sankcí skončil s vměšováním do politiky blízkovýchodních zemí a aby skoncoval s obohacováním uranu, což mu dosud mezinárodní dohoda z roku 2015 v omezeném rozsahu umožňuje.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz