14. března 2019 9:55, aktualizováno  14:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA nezřídí v Polsku stálou základnu ‚Fort Trump‘, jak by si Poláci přáli, uvádí tisk

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

Varšava Spojené státy nezřídí v Polsku stálou vojenskou základnu, ačkoliv o to současná národně-konzervativní vláda ve Varšavě velmi stojí. Podle informací deníku Gazeta Wyborcza (GW) v úvahu přichází jen nevelké navýšení počtu amerických vojáků, kteří však v Polsku nepůsobí trvale.

Zástupci amerického ministerstva obrany podle GW minulý týden svým partnerům ve Varšavě sdělili, že jejich návrhy „nejsou zcela v souladu s očekáváním Varšavy“. Polští politici dlouhodobě usilují o trvalou přítomnost amerických sil, která by v Polsku byla protiváhou rostoucí vojenské síly Ruska.

Loni polský premiér Mateusz Morawiecki Američanům jako příspěvek k trvalému rozmístění amerických vojáků z tankové divize na svém území nabídl dvě miliardy dolarů (45,3 miliardy korun). V září ve Washingtonu polský prezident Andrzej Duda o zvažované základně mluvil na počest svého hostitele, šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, jako o „Fort Trump“. Ještě v lednu polský ministr obrany Mariusz Blaszczak tvrdil, že otázky o vzniku stálé základny amerických vojáků na polském území se netýkají toho, zda vznikne, ale toho, kdy plány naberou konkrétní podobu.

Duda: Na výsledek jednání si musejí Poláci počkat

Prezident Duda v reakci na článek GW řekl, že je třeba „trpělivě čekat na výsledek jednání“ s Američany. Podle agentury PAP připomněl, že v Polsku v současnosti působí asi 4500 amerických vojáků, což je podle něho množství, „o jakém by se ještě před pěti lety nikomu nesnilo“.

V nejbližších dnech Varšavu navštíví zástupce amerického ministra obrany John Rood, který podle GW polským politikům oficiálně představí plány Američanů ohledně další vojenské přítomnosti v Polsku.

Polský list tvrdí, že sami Američané prosili Poláky, aby o zvažované základně nemluvili jako o „Fort Trump“, protože jim to komplikuje vztahy se spojenci v Evropě i s Moskvou.

V nejbližších dnech Varšavu navštíví zástupce amerického ministra obrany John Rood, který podle GW polským politikům oficiálně představí plány Američanů ohledně další vojenské přítomnosti v Polsku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz