Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA o odvetě za Solejmáního věděly hodiny dopředu. Dostaly echo od Iráčanů

Satelitní snímek základny al-Asad v Iráku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Satelitní snímek základny al-Asad v Iráku. | foto: Reuters

BAGDÁD/PRAHA Americké zpravodajské služby věděly o útoku na základny v Iráku několik hodin předem. Díky informacím od Iráčanů a satelitnímu systému byly USA schopné informovat vojáky, a zásah raketami proto neměl žádné oběti.

Když v noci na středu začaly na americkou základnu Ajn al-Asad v Iráku dopadat rakety, nikdo nezmatkoval. Americké jednotky totiž byly připravené. Satelitní systém zachytil teplotní stopy raket již v momentu jejich vzletu a zpravodajské služby upozornily vojáky. A navíc – USA byly o útoku informovány s několikahodinovým předstihem.

„Věděli jsme o tom, Iráčané nás informovali několik hodin předem,“ uvedl pro deník The Washington Post nejmenovaný zdroj z amerických zpravodajských služeb. „Získali jsme zpravodajské informace o tom, že Íránci zaútočí na naše základny.“ Nevěděli však, na které. Odpověď na tuto otázku přinesly až informace ze satelitního systému – rakety mířily na Ajn al-Asad a základnu u severoiráckého Irbílu. Během pár minut zpravodajci informovali velení základny. Vojáci již v té době byli v pohotovosti v bezpečí podzemních bunkrů. Právě proto podle slov prezidenta Donalda Trumpa nepřišel během odvetného útoku za zabití generála Kásema Solejmáního o život žádný z amerických ani iráckých vojáků.

Mapa útoku Íránu na irácké základny.

Mapa útoku Íránu na irácké základny.

Tok informací z Íránu nepřestal ani po odvetě. Podle zdrojů americké televize CNN Teherán skrze neoficiální diplomatické kanály kontaktoval USA. „Přicházelo vícero zpráv, které byly všechny stejné,“ uvedl jeden ze zdrojů v diplomatických službách. Jejich zněním bylo jediné: tímto to končí.

Teherán prý skrze Švýcarsko a další země kontaktoval americkou vládu, aby ji informoval, že odvetný útok skončil.

Američtí vojáci podle Washington Post i tak zůstávali v bunkrech hodiny po útoku. „Nebylo to štěstím, že nikdo nebyl zabit. Samozřejmě štěstí hraje velkou roli, ale v tomto případě šlo o dobrou přípravu a dobrá rozhodnutí velení,“ uvedl jeden ze zdrojů.

Základna Ajn al-Asad, na níž jsou umístěny i americké síly, byla „zcela...

Základna Ajn al-Asad, na níž jsou umístěny i americké síly, byla „zcela zničena“, tvrdí Írán. Pentagon to popírá.

Američané nejen že měli informace o případném útoku i jeho načasování, ale připravovali se i v jinak. Velení pozemních složek pod vedením generála Kennetha F. McKenzieho nechalo přesunout vojáky z menších základen a stáhlo i vojenské vybavení do míst, které se dají hůře zasáhnout.

„Dostaňme lidi ze špatně bránitelných oblastí, ale nepřesouvejme je masově, aby se z nich nestal jednoduchý cíl,“ vysvětlil myšlení americké armády seniorní člen zpravodajských služeb.

Trump vyzval k uklidnění

Útok na americké základny al-Asad a Irbíl byl odvetou za zabití generála Solejmáního, kterého Američané zlikvidovali minulý týden při raketovém útoku poblíž letiště v irácké metropoli. Solejmáního mnoho Íránců považovalo za národního hrdinu.

Írán v odvetě zaútočil na dvě vojenské základny využívané USA v Iráku, přičemž bylo podle Pentagonu odpáleno 16 raket. Trump pak v Bílém domě prohlásil, že útok si nevyžádal životy Američanů ani Iráčanů a způsobil jen malé hmotné škody.

Zároveň Trump ve středu vyhlásil proti Íránu nové, blíže neurčené, sankce a apeloval na zbylé signatáře íránské jaderné dohody, aby následovali amerického příkladu a odstoupili od tohoto ujednání s Teheránem z roku 2015.

Írán se v jaderné dohodě s USA, Británií, Německem, Francií, Ruskem a Čínou zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Trump dohodu dlouhodobě kritizoval s tím, že se nevztahuje na íránský balistický program, a v roce 2018 oznámil, že USA od úmluvy odstupují. Následně Washington začal zavádět proti islámské republice sankce a loni začal Írán části jaderné dohody vypovídat. Zároveň ale Teherán evropské signatáře vyzval, aby se snažili dohodu zachovat a Írán ochránit před dopadem amerických sankcí.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Žádný strach z viru, nejsme Čína, krotí vášně hlavní hygienička

Čínská chřipka a hlodavci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před sedmnácti lety svět zasáhla epidemie SARS. Viru, který způsobuje náhlý kolaps dýchání. Zemřelo skoro 800 lidí,...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.