13. července 2018 18:26, aktualizováno 14. 7 8:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA obvinily 12 ruských rozvědčíků z hackerského útoku před prezidentskými volbami

Podle demokratů měly útoky poškodit prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle demokratů měly útoky poškodit prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou. | foto: Reuters

Washington Spojené státy v sobotu obvinily 12 příslušníků ruských tajných služeb z hackerského útoku na počítače Demokratické strany před prezidentskými volbami v USA v roce 2016. Obvinění oznámil první náměstek amerického ministra spravedlnosti Rod Rosenstein na základě výsledků vyšetřování týmu zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který se okolnostmi údajného ruského vměšování do voleb dlouhodobě zabývá. Podle Moskvy mají nová obvinění poškodit atmosféru před pondělním rusko-americkým summitem. Ten se uskuteční podle plánu, upozornil posléze americký Bílý dům.

Všichni obvinění jsou příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU, kteří se podle Američanů dopustili útoků na počítače kanceláří Demokratické strany, včetně pracovní skupiny řídící předvolební kampaň demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Obviněni jsou i z toho, že poté zveřejnili na internetu ukradené e-maily několik měsíců před volbami.

Předchozí vývoj událostí

  • Prosinec 2016 -  USA v odvetě za údajné ruské hackerské útoky na e-maily Demokratické strany a Clintonové vypověděly 35 ruských diplomatů.
  • Leden 2017 - Americké tajné služby zveřejnily část své zprávy. Podle ní kampaň, která měla ovlivnit předloňské prezidentské volby v USA, nařídil Putin. Jejím cílem bylo podkopat demokratický proces v zemi a pošpinit Clintonovou.
  • Klíčovými postavami skandálu byli bývalý šéf FBI James Comey, kterého prezident Trump v květnu 2017 nečekaně odvolal, a rovněž bývalý hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn.
  • Duben 2018 - Výbor pro kontrolu činnosti tajných služeb Sněmovny reprezentantů USA zveřejnil odtajněnou verzi vyšetřovací zprávy, za jejímž vznikem stojí republikáni. Ta potvrzuje, že Trumpova kampaň nespolupracovala s Moskvou.
  • Květen 2018 -  Výsledek zkoumání senátního výboru pro tajné služby uvádí, že se Moskva šířením dezinformací a hackerskými útoky snažila v roce 2016 ovlivnit prezidentskou kampaň ve prospěch Trumpa.

Moskva americký krok odmítla. „Cílem tohoto oznámení je poškodit atmosféru před blížícím se summitem USA-Rusko,“ uvedla ruská diplomacie v prohlášení. Washington nakonec bude muset odpovídat za škody, které takovým jednáním způsobil vzájemným rusko-americkým vztahům, dodalo ministerstvo zahraničí.

Americký Bílý dům odmítl v této souvislosti výzvy, v nichž se nejvýrazněji projevil demokratický senátor Chuck Schumer, k zrušení summitu. „Uskuteční se,“ reagovala mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová na dotazy novinářů.

Američtí demokraté dlouhodobě obviňují GRU z útoku na svoje počítače s cílem poškodit Clintonovou a ovlivnit volby ve prospěch Donalda Trumpa, který je nakonec vyhrál.

„Internet umožňuje zahraničním nepřátelům napadnout Američany novými a nečekanými způsoby,“ řekl v sobotu Rosenstein s tím, že svobodné a spravedlivé volby jsou tvrdě vybojovaný výdobytek demokracie. Vždy se podle něho najdou nepřátelé, kteří budou usilovat o to, aby se v USA vyostřovaly vnitřní rozepře, a snažit se Američany mást, rozdělovat a nakonec si je podmanit.

Muellerův tým obvinil už 20 lidí a tři společnosti z podílu na kontroverzních aktivitách. Jsou mezi nimi čtyři bývalí členové týmu vedoucího předvolební Trumpovu kampaň, poradci z Bílého domu a 13 Rusů obviněných z účasti na skryté, ale intenzivní dezinformační kampani v sociálních médiích.

Rosenstein dnes řekl, že v obvinění není nic o tom, že nějaký zločin v této souvislosti spáchal americký občan nebo že hackerský útok „ovlivnil sčítání volebních hlasů či změnil výsledek voleb“.

Rosenstein o obvinění již informoval Donalda Trumpa, který je nyní na návštěvě v Británii a který se má v pondělí v Helsinkách setkat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz