Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

USA obvinily Snowdena ze špionáže. Požádaly Hongkong o jeho vydání

USA

  7:31aktualizováno  22:26
WASHINGTON - Americká federální prokuratura obvinila Edwarda Snowdena, který začátkem června vyzradil údaje o tajném americkém programu Prism, mimo jiné ze špionáže. Bílý dům zároveň potvrdil, že Washington jedná o vydání Snowdena do USA s Hongkongem, na jehož území se Snowden skrývá. Čína ani Hongkong zatím na výzvu nereagovaly.

Edward Snowden. foto: Reuters

"Pokud Hongkong nebude brzy konat, zkomplikuje to naše dvoustranné vztahy a vyvolá otázky ohledně oddanosti Hongkongu vládě práva," prohlásil podle agentury Reuters vysoce postavený americký vládní zdroj.

Prokuratura rovněž obvinila Snowdena z krádeže státních dokumentů a neoprávněné manipulace s nimi. VÍCE o tématu ČTĚTE ZDE. Obvinění bylo podáno ve Virginii, kde sídlí bývalý Snowdenův zaměstnavatel, firma Booz Allen Hamilton. Ta pracuje na bezpečnostních zakázkách amerických úřadů.

V případě, že by Snowdena uznal americký soud vinným ze špionáže, hrozí mu pokuta a až desetiletý trest vězení.

Program Prism

Spojené státy mají s Hongkongem dohodu o vydávání podezřelých osob, ale Čína, která má správu nad kdysi britskou kolonií, má v tomto ohledu právo veta.

Pobyt na "bezpečném místě"

Hongkongská policie podle agentury AP odmítla sdělit, zda již tamní úřady dostaly oficiální žádost USA o Snowdenovo zadržení. Policie pouze uvedla, že bude postupovat v souladu se zákonem. Jeden z hongkongských listů napsal, že Snowden je v současnosti pod policejní ochranou, tuto informaci se však nepodařilo potvrdit z oficiálních zdrojů, uvedla agentura Reuters. Agenti protiteroristické policejní jednotky podle deníku Apple Daily Snowdena kontaktovali a zajistili mu bezpečné místo pobytu, žádné další kroky však nepodnikli. VÍCE k tématu najdete ZDE.

Několik hongkongských zákonodárců se podle AP shodlo na tom, že rozhodnout o případném Snowdenově vydání by měl Peking. Místní právní experti soudí, že hongkongská justice by mohla uznat za čin opravňující k jeho vydání krádež dokumentů, zatímco obvinění ze špionáže by patrně vyvolalo u soudu polemiku.

Bývalý technik Snowden přiznal, že předal médiím informace o programu, v jehož rámci americká Národní agentura pro bezpečnost a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sbírají data o telefonické a internetové komunikaci soukromých osob. Snowden tvrdí, že jeho jediným motivem bylo poukázat na to, co americká vláda provádí ve jménu veřejnosti a proti ní. Nechtěl svou identitu tajit, neboť prý neudělal nic špatného.

ČTĚTE TAKÉ:

V pátek se začalo spekulovat, že by Snowden mohl s pomocí podnikatele spjatého s kontroverzním serverem WikiLeaks uprchnout na Island, pokud by mu tamní vláda udělila azyl. Tento islandský milionář již oznámil, že přistavil v Číně pro Američana soukromý tryskáč, aby mohl odletět na sever Evropy. Letadlo odstartuje pouze v případě, že islandské úřady rozhodnou o udělení azylu. Není ale pravděpodobné, že by si Island chtěl takto narušit s USA vztahy.

Hongkongský deník South China Morning Post napsal, že Snowden sice není pod policejní ochranou, ale je na "bezpečném místě". Snowden listu údajně rovněž vyzradil informace o aktivitách NSA přímo v Číně, kde se prý americká agentura napojila na velké čínské telekomunikační společnosti, aby získala přístup k textovým zprávám. Cílem dalších jejích hackerských útoků prý byla jedna z pekingských univerzit a hongkongské sídlo společnosti Pacnet provozující rozsáhlou síť podmořských optických kabelů.

  • Ještě rozsáhlejší odposlechy telefonů a monitorování internetu než NSA podle Snowdena prováděla britská služba GCHQ, informuje deník Guardian.
  • GCHQ prý mohla mít denně přehled až o 600 milionech telefonních hovorech.
  • Od května 2012 údajně 300 britských specialistů spolupracovalo s 250 americkými kolegy na vyhodnocování dat.
  • Německá ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová prohlásila, že pokud se to prokáže, byla by to "katastrofa". Vysvětlení by podle ní po Londýnu měly požadovat evropské úřady.
Autoři: ,