Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

USA odmítají nároky Pekingu na zdroje v Jihočínském moři. Jsou zcela nelegální, uvedl Pompeo

Svět

  10:41
Washington - Spojené státy od úterý považují za nelegitimní takřka všechny významnější nároky Pekingu týkající se vod Jihočínského moře. Oznámil to americký ministr zahraničí Mike Pompeo, podle kterého Čína daný region bere jako své „námořní impérium“ a nárokuje si kontrolu nad oblastmi, které nemohou být přisouzeny žádné zemi. Agentura AP píše o eskalaci diplomatické strategie Washingtonu a předpovídá další nárůst hněvu na čínské straně.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo. foto: Reuters

„Říkáme to jasně, nároky Pekingu na zdroje v pobřežních vodách většiny Jihočínského moře jsou zcela nelegální, stejně jako jeho kampaň zastrašování ve snaze získat kontrolu,“ citovala z Pompeova prohlášení agentura AFP. Čína podle něj nemá „žádnou právní oporu“ k tomu, aby v regionu prosazovala svůj přístup a nárokovala si zdroje u břehů zemí jihovýchodní Asie.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a jehož mělčiny jsou považovány za potenciální zdroj ropy a zemního plynu. Další okolní země jako Filipíny, Indonésie a Vietnam ale čínský přístup k vodám okolo sporných Paracelských či Spratlyových ostrovů neuznávají.

Čína přešla kvůli americkým sankcím za utlačování Ujgurů do protiútoku, odpověděla obdobně

AP vysvětluje, že americké oznámení se netýká „teritoriálních“ sporů o ostrovy, ale pouze „námořních“ nároků Pekingu. Dosud USA trvaly na tom, že námořní spory mezi Čínou a jejími menšími sousedy by se měly řešit mírovou cestou skrze mechanismy podporované OSN, nyní nicméně dávají najevo, že stojí na straně Filipín a dalších.

„Svět nedovolí Pekingu, aby přistupoval k Jihočínskému moři jako ke svému námořnímu impériu,“ prohlásil Pompeo. „Amerika stojí po boku svých spojenců a partnerů v jihovýchodní Asii a brání jejich svrchované právo na příbřežní zdroje, v souladu s jejich právy a povinnostmi plynoucími z mezinárodního práva,“ pokračoval.

Podle Washingtonu existují „jasné případy“, kde si Čína přisvojuje „oblasti, na které si žádná země nemůže zákonným způsobem činit nárok“. Americká diplomacie v nových materiálech vyjmenovala řadu konkrétních oblastí v blízkosti Indonésie, Malajsie či Vietnamu a odmítla tak prakticky veškeré námořní nároky Pekingu za hranicemi jeho mezinárodně uznávaných vod.

Čína tlačí na své občany, aby se vrátili z USA, tvrdí šéf FBI. K tomu využívá i program ‚hon na lišku‘

Samotné Spojené státy si v Jihočínském moři žádné sektory nenárokují a praktické dopady úterního kroku nebyly ihned příliš jasné. „Téměř jistě ale bude mít bezprostřednější důsledky, tedy že ještě více rozhněvá Číňany, kteří už předtím podnikali odvetná opatření za americké sankce a jiné tresty v souvislosti s jinými tématy,“ spekuluje AP.

„Posílení politiky“ kolem nároků v Jihočínském moři USA oznámily v čase zhoršených vztahů s Pekingem a diplomatických roztržek na různých frontách. Krok zároveň lze vnímat v kontextu kampaně před listopadovými prezidentskými volbami, neboť šéf Bílého domu Donald Trump se v posledních týdnech snaží svého soupeře Joea Bidena vykreslovat jako politika, který je k Číně příliš shovívavý.

Autor:

Mohlo by vás zajímat