Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA hlásí smutný rekord v počtu úmrtí na koronavirus. Ve Španělsku nových případů v posledních dnech ubylo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK/APReuters

Washington/Berlín/Peking/Moskva Ve Španělsku zemřelo za předchozí den 523 lidí s nemocí covid-19, je to méně než denní nárůst oznámený v úterý dopoledne, kdy to bylo 567. Infikovaných přibylo pět tisíc, oznámilo ve středu ministerstvo zdravotnictví. Podle něj se v zemi dosud nakazilo 177 633 lidí, z toho 18 579 zemřelo a 70 850 se uzdravilo, uvedl deník El País.

Za posledních pět dnů byl ve Španělsku denní nárůst počtu obětí covid-19 čtyřikrát nižší než 600, předtím byl tento počet po více než dva týdny vždy vyšší, mnohdy i přes 800. Nejvíce mrtvých s nemocí covid-19 ve Španělsku za den oznámilo ministerstvo zdravotnictví 2. dubna, kdy to bylo dokonce 950 úmrtí.

Počty nových případů nákazy v posledních šesti dnech klesaly a v úterý bylo oznámeno den 3045 nově potvrzených nakažených, což byl nejnižší počet nových případů nákazy za den v předchozích třech týdnech. Ve středu bylo oznámeno 5092 nových nakažených. Údaje zveřejňované ministerstvem zdravotnictví vždy dopoledne jsou k 21:00 předchozího den.

USA opět hlásí smutný rekord v počtu úmrtí na koronavirus

Růst počtu obětí nemoci covid-19 dosáhl v úterý ve Spojených státech nového maxima. Podle televize CNN bylo po celé zemi ohlášeno nejméně 2405 nových úmrtí, zatímco přibylo dalších více než 26 500 potvrzených případů nákazy koronavirem. USA jsou co do počtu nakažených i mrtvých nejhůře zasaženým státem na světě. 

Denní bilance obětí překonala hranici 2000 v USA teprve podruhé, přičemž v žádné jiné zemi dosud překročena nebyla. Středeční smutný rekord přišel po dvou dnech s výrazně nižším přírůskem počtu zemřelých.

V pondělí činil v USA denní nárůst 1514 zemřelých, předchozí bilance za 24 hodin byla 1920 obětí a té předcházela bilance 2108 mrtvých za den. Ve středu oznámené údaje jsou proto částečným zklamáním nadějí, že koronavirová pandemie již po dosažení svého vrcholu v zemi ustupuje.

Ve Spojených státech se koronavirus podle CNN prokázal u bezmála 610 tisíc lidí, z nichž nejméně 26 033 zemřelo. Agentura Reuters v úterý upozornila, že počet mrtvých v zemi se za jeden týden zdvojnásobil a množství infikovaných je více než třikrát větší než v kterémkoli jiném státě. Deník The New York Times (NYT) hovoří o „explozi“ nákazy za posledních šest týdnů a připomíná, že na začátku března evidovali v USA jen 70 infikovaných.

„Úmrtí přibývá, zatímco nemocnice po celé zemi shánějí nedostatkové ochranné pomůcky a policisté napomínají obyvatele, kteří ignorují nařízení o izolaci. Jelikož se čeká, že nebezpečí ještě nějakou dobu potrvá, Američané jsou vyzýváni, aby si na veřejnosti zakrývali obličej, kongresová centra byla proměněna v improvizovaná zdravotnická zařízení a velké letní akce už se začínají rušit,“ shrnuje situaci NYT.

Město New York, jež je jednou z nejhůře zasažených oblastí v USA, dnes ke svým statistikám zemřelých přidalo více než 3700 obětí covid-19. Jedná se o odhad počtu lidí, kteří nákaze podlehli, ale nikdy nepodstoupili testy na koronavirus. Celkový počet obětí nákazy tím v New Yorku přesáhl hranici 10 tisíc. V přepočtu na počet obyvatel zemřelo ve městě více lidí než v Itálii, která eviduje nejvíce úmrtí na koronavirus v Evropě.

Čína hlásí 46 nových případů, téměř dvakrát méně než den předtím

Zdravotnické úřady z pevninské Číny ve středu ohlásily 46 nově nakažených koronavirem. Je to téměř dvojnásobný pokles oproti 89 případům, jež země zaznamenala o den dříve, kdy se jednalo o rekord za několik posledních týdnů. Informaci přinesla agentura Reuters.

Z nově nakažených jich přicestovalo 36 ze zahraničí, o den dříve to bylo 86. Pevninská Čína, kam se nepočítá Hongkong a Macao, tak eviduje celkem 82 295 infikovaných. Z nich se podle Univerzity Johnse Hopkinse 78 204 vyléčilo a 3345 jich zemřelo.

Koronavirus se nově prokázal také u 57 pacientů, u nichž se neprojevují příznaky nemoci covid-19. Je to v podstatě stejný počet, jako o den dříve. Čína do celkové bilance případů nepočítá pacienty, u nichž se neobjeví typické symptomy, jakými je ve většině případů kašel či teplota.

V Německu přibylo za den téměř 2500 nakažených

Nakažených koronavirem v Německu za den přibylo 2486, poprvé od soboty je to větší denní nárůst než předchozí den. Úmrtí za čtyřiadvacet hodin podle středečních ranních údajů přibylo 285, což je rovněž více, než bylo oznámeno v úterý. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na data Institutu Roberta Kocha (RKI).

V pondělí bylo v Německu ohlášeno 2082 nových případů nákazy koronavirem a 170 nových úmrtí lidí s nemocí covid-19. Údaje z posledních dnů ale mohly být ovlivněny velikonočními svátky.

Celkem ke středečnímu dni registrují německé úřady podle RKI 127 584 osob infikovaných koronavirem, z toho 3254 lidí zemřelo, uvedla agentura Reuters.

Rusko poprvé zaznamenalo přes 3000 případů za den

Rusko ve středu ohlásilo 3388 nových výskytů koronavirové nákazy, což je další rekordní nárůst během jediného dne. Celkový počet infikovaných dosáhl 24 490, uvedly tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb pro boj s infekcí. Nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo během noci dalších 28 pacientů, celkem 198 lidí. „Je to poprvé, co během 24 hodin bylo v Rusku zjištěno více než 3000 nových případů,“ poznamenala agentura Interfax.

O den dříve přírůstek nových nakažených činil 2774, což byl také denní rekord, připomněl list Kommersant.

První případ nákazy koronavirem, který se počátkem roku začal do světa šířit z Číny, byl v Rusku zaregistrován 31. ledna. Ruská vláda posléze zavedla řadu opatření, uzavřela školy, divadla i hranice a vyhlásila režim nepracovního týdne, který posléze prodloužila do konce dubna. Nyní v zemi fungují pouze klíčové podniky a úřady a otevřené jsou jen lékárny a obchody s prodejem zboží denní potřeby.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...