Spojené státy začnou ve velkém distribuovat vakcínu proti opičím neštovicím a rozšíří okruh lidí, pro které ji doporučí, informoval o tom koordinátor protiepidemických kroků v Bílém domě Ashish Jha. V nejbližších týdnech se k pacientům dostane 300 000 dávek vakcíny Jynneos, do podzimu to má být víc jak milion dávek.
Americké zdravotnické úřady dosud potvrdily 306 nakažených opičími neštovicemi, ale podle odhadů je reálný počet infikovaných mnohem vyšší. Úřady proto doporučují, aby si pro očkování došli všichni lidé, kteří se domnívají, že se mohli nakazit. Až dosud se očkování doporučovalo jen lidem, kteří byli v blízkém kontaktu s nakaženým.
Většinu nakažených v USA tvoří muži, kteří měli homosexuální styk, a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí proto radí očkování i gayům, kteří žijí ve státech s vyšším počtem nakažených lidí.
Opičí neštovice se vyskytovaly převážně v afrických zemích, ale letos v květnu se ale začaly šířit i v Evropě a v USA. Dosud se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) objevilo asi 4700 případů ve 49 zemích včetně Česka. Nemoc má většinou mírný průběh a projevuje se horečkami, bolestmi hlavy a typickou vyrážkou.
Podle WHO zatím opičí neštovice nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Jedná se o nejvyšší stupeň varování, které v současnosti platí pouze pro covid-19 a dětskou obrnu. Dopad nemoci ovšem organizace nechce podcenit a své hodnocení je připravena změnit, pokud by se měla situace zhoršit.
„Výbor pro mimořádné situace sdílí vážné obavy z rozsahu a rychlosti současného propuknutí nákazy,“ uvedl generální tajemník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Opičí neštovice jsou i nemocí špatné hygieny, říká primářka:
25. května 2022 |