9. července 2019 22:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA poprvé uvalily sankce na libanonské poslance, viní je z podpory terorismu

Vůdce Hizballáhu Hasan Nasrraláh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce Hizballáhu Hasan Nasrraláh | foto: Reprofoto

WASHINGTON Sankční seznam zástupci amerického ministerstva financí v úterý rozšířili o tři vysoce postavené členy radikálního šíitského hnutí Hizballáh, včetně dvou poslanců libanonského parlamentu. Je to poprvé, co se ocitli členové libanonského parlamentu na seznamu osob, které Washington viní z podpory teroristických organizací, informovala agentura Reuters. Hizballáh v dnešním prohlášení kroky USA označil za ponížení Libanonců. USA považují Hizballáh za teroristickou organizaci.

Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) při americkém ministerstvu financí oznámil, že na seznamu jsou nově poslanci Amín Šírrí a Muhammad Hasan Raad kvůli práci pro Hizballáh. Úřad rovněž zveřejnil fotografie poslanců. Šírrího na jednom snímku drží kolem ramen Kásim Sulejmání, velitel íránských radikálních jednotek Kuds.

Kromě obou zákonodárců byl na americký seznam zařazen Vafík Safá, který je pověřen koordinací mezi Hizballáhem a libanonskými bezpečnostními službami.

Američtí občané nesmí s Libanonci na sankčním seznamu ministerstva financí obchodovat. Sankcionovaným jednotlivcům je rovněž zmražen jejich případný majetek v USA a mají jen omezený přístup k americkému finančnímu systému.

Hizballáh dnes americké sankce odsoudil. „Tyto sankce jsou ponížením libanonského lidu,“ prohlásil další poslanec hnutí Alí Fajád a vyzval libanonskou vládu a parlament k oficiálnímu odsouzení amerického opatření.

ČTK