Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Pilulka na rozdíl od potratů přežila. Nejvyšší soud USA ji odmítl omezit

Potratová pilulka mifepriston. (9. dubna 2024) foto: Reuters

Nejvyšší soud Spojených států jednomyslným rozhodnutím odmítl žádost odpůrců potratů, aby omezil dostupnost léku běžně používaného k umělému ukončení těhotenství. Soudci se shodli, že stěžovatelé, mezi nimiž jsou i lékaři, nemají právo na to požadovat opatření, které by omezilo jiné zdravotníky. Smetl tím ze stolu rozhodnutí nižších soudů.
  17:53aktualizováno  18:56

Spor trvající déle než rok se týkal pilulky mifepriston, což je jeden ze dvou léků, které dohromady stojí za většinou interrupcí v USA. Skupina lékařů a organizací odmítajících potraty se u soudů domáhala verdiktu, který by zvrátil nedávné kroky amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) usnadňující dostupnost pilulky. Agentura mimo jiné umožnila její předepisování bez návštěvy u lékaře.

Nejvyšší soud uvedl, že „upřímné“ výhrady stěžovatelů vůči tomuto stavu samy o sobě nedávají právo požadovat soudní intervenci. Odpůrci potratů nebyli schopni prokázat, že by jim pravidla FDA mohla způsobovat věcnou újmu, pokračuje verdikt.

„Stěžovatelé mifepriston nepředepisují ani jej nepoužívají. A FDA od nich nepožaduje, aby něco dělali, nebo aby naopak od něčeho upustili,“ napsal soudce Brett Kavanaugh, který byl pověřen sepsáním verdiktu. „Místo toho stěžovatelé chtějí, aby FDA ztížil jiným lékařům možnost mifepriston předepisovat a těhotným ženám si jej pořizovat,“ dodal s tím, že taková žádost je nepřípustná.

Podle amerického prezidenta Joea Bidena rozhodnutí neznamená, že by boj o svobodu v otázkách spojených s těhotenstvím končil. V prohlášení uvedl, že v ohrožení je také přístup k antikoncepci a umělému oplodnění. Biden tak navázal na dřívější apely v kontextu kampaně před listopadovými volbami, v níž se otázkou „reprodukční svobody“ snaží mobilizovat voliče Demokratické strany.

Rozhodnutí nejvyššího soudu je jeho prvním souvisejícím s potraty od přelomového verdiktu starého dva roky, který eliminoval federální právo na interrupce zhruba do 22. týdne těhotenství. Mnohé státy, kde je u moci Republikánská strana, následně zavedly přísné zákazy a zastánci práva na potrat se obávali dalších restrikcí v souvislosti s interrupcemi za použití pilulek. Jakýkoli verdikt nejvyššího soudu se týká celých USA, nehledě na to, do jaké míry jsou tam potraty povolené.

Nižší soudy obsazené konzervativními soudci při tom omezení dostupnosti mifepristonu podpořily. Federální soudce v Texasu loni v dubnu jeho prodej v podstatě zakázal, přičemž zpochybnil rozhodnutí FDA z roku 2000, které prodej pilulky povolilo.

Lék byl předtím roky testován a studie s tisícovkami žen ukázaly nízkou míru nežádoucích účinků. Podle AP jej od té doby užilo více než šest milionů lidí. K vyvolání potratu se používá v kombinaci s látkou misoprostol. Potratové pilulky je v USA povolené používat do 10. týdne těhotenství, poznamenal deník The New York Times, některé státy s republikánským vedením se však na jejich distribuci zaměřují specifickými restrikcemi.

Americká média také dodávají, že čtvrtečním rozhodnutím vyjádření nejvyššího soudu k potratům nekončí. V nejbližších dnech nebo týdnech se očekává verdikt ve sporu o tom, zda musí lékaři na základě federálního práva poskytovat interrupce při ohrožení zdraví pacientky, když daný stát potraty povoluje jen při ohrožení života.

Autoři: ,