Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

USA povolily nouzové používání léku remdesivir, stále však čeká na formální schválení

Experimentální lék remdesivir. foto: Reuters

Aktualizováno
Washington - Úřady ve Spojených státech v pátek povolily nouzové a omezené používání léku remdesivir, po němž se někteří pacienti s covidem-19 rychleji uzdravili. O rozhodnutí Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) informoval prezident Donald Trump.
  22:46aktualizováno  23:20

Remdesivir vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře a agentura AP připomíná, že jde o první lék, jenž zřejmě pomáhá lidem nakaženým koronavirem. Stále však ještě podle AP potřebuje formální schválení.

Test léku remdesivir přinesl pozitivní výsledky, účinný může být už po pěti dnech, oznámil Gilead

Ředitel FDA Stephen Hahn řekl, že jeho úřad mimořádné povolení vydal „rychlostí světla“. Stalo se tak poté, co předběžné výsledky studie zaštítěné vládním Národním ústavem pro alergii a infekční nemoci (NIAID) ukázaly, že při podání remdesiviru se doba uzdravování z nemoci covid-19 u hospitalizovaných pacientů zkrátí o 31 procent, tedy asi o čtyři dny. Studie se zúčastnilo 1063 pacientů. Byla mezi nimi i srovnávací skupina, která dostávala běžné léky.

Pacienti, kteří remdesivir dostávali, mohli být z nemocnice propuštěni v průměru po jedenácti dnech, kdežto ti, kteří ho neměli, byli hospitalizováni o čtyři dny déle. Není vyloučené, že lék také může přispět ke snížení počtů úmrtí na covid-19, nicméně AP k tomu poznamenává, že to na základně dosavadních výsledků není jisté.

Je připraveno 50 tisíc balení remdesiviru, uvádí výrobce. Čeká se na povolení amerických úřadů

Přední americký epidemiolog Anthony Fauci řekl, že remdesivir se stane novou standardní součástí léčby o pacienty s těžkým průběhem covidu-19, jako byli ti, kteří se zúčastnili studie. Přípravek nebyl testován na lidech s lehčím průběhem infekce koronavirem a v současnosti je podáván nitrožilně pacientům v nemocnicích. Preparát zabraňuje množení viru a byl původně zamýšlen jako lék proti ebole.

Ředitel společnosti Gilead Daniel O’Day řekl, že firma 1,5 milionu dávek remdesiviru, které má nyní k dispozici, rozdá. Takové množství vystačí na desetidenní léčbu pro 140 000 lidí. Chce navýšit jeho produkci a za tímto účelem plánuje s mezinárodními partnery vytvořit globální konsorcium farmaceutických a chemických firem. Produkci antivirotika navýšil Gilead již v lednu.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat