26. ledna 2018 18:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA přišla s dalšími sankcemi pro Rusko. Postihy se týkají i náměstka ministra

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr zahraničí Rex Tillerson. | foto: Reuters

WASHINGTON Spojené státy v pátek rozšířily seznam osob a firem potrestaných za ruské vojenské akce na Ukrajině a anexi Krymu. Nové postihy se týkají 21 osob a devíti firem, mezi nimi například náměstka ministra energetiky či představitelů samozvaných separatistických republik na Ukrajině, informovala agentura AP.

Americké ministerstvo financí zahrnulo kromě náměstka Andreje Čerezova a představitelů firem do sankčního seznamu především vůdčí osobnosti proruských separatistů na Ukrajině, kterých potrestalo celkem 11. Jsou mezi nimi zejména činitelé samozvaných lidových republik v Luhanské a Doněcké oblasti.

Washington sáhl k rozšíření sankcí v den setkání ministra zahraničí Rexe Tillersona s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem v Davosu. Mezi potrestanými subjekty jsou firmy, které se po anexi Krymu podílely na budování ruské infrastruktury na ukrajinském poloostrově.

Spojené státy přijaly první protiruské sankce po anexi Krymu v roce 2014 a od té doby se na průběžně rozšiřovaném seznamu ocitly desítky Rusů či Ukrajinců, mimo jiné představitelé vládních úřadů, oligarchové či manažeři velkých firem.

ČTK