30. prosince 2009 22:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA prý zvažují odvetný útok na islamisty v Jemenu

Prezident USA Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident USA Barack Obama | foto: DARREN MCCOLLESTER AFP

WASHINGTON Spojené státy a Jemen vytipovávají cíle pro letecké údery v Jemenu. Případný útok by byl odvetou za nedávný pokus o atentát na americké letadlo v Detroitu, k němuž se přihlásila regionální větev mezinárodní teroristické sítě Al-Káida na Arabském poloostrově.

Zpravodajská televize CNN cituje dva nejmenované vysoké představitele, kteří prohlásili, že jde o to, připravit se pro případ, že by prezident Barack Obama nařídil odvetné letecké údery. Musí se prý zjistit, které cíle by mohly mít přímou spojitost s atentátem a s jeho přípravou.

"Americké zvláštní síly a zpravodajské služby se se svými jemenskými protějšky spojily k identifikaci potenciálních cílů Al-Káidy v Jemenu," řekl CNN jeden z nejmenovaných zdrojů. Podle druhého ale Jemen stále nedal souhlas s postupem amerických speciálních sil, které by operovaly na souši, aby zajaly některého z podezřelých a vyslechly ho.

Dva radikálové bývalými vězni z Guantánama
Americká televize ABC na své internetové stránce uvedla, že dva ze čtyř členů Al-Káidy v Jemenu, kteří připravovali útok Nigerijce proti americkému letounu, jsou bývalí vězni z Guantánama. Podle agentury AP je mezi těmi, kdo atentát připravovali, několik Saúdů, kteří byli propuštěni z Guantánama a posláni do Saúdské Arábie. Tam měli absolvovat speciální převýchovný program a následně byli propuštěni na svobodu.

Jemen je považován za jednu z bašt Al-Káidy a nigerijský atentátník se tam prý letos zdržoval přes tři měsíce. Podle amerických zpravodajských služeb v Jemenu funguje několik výcvikových táborů Al-Káidy. V každém z nich může být cvičeno 10 až dvacet teroristů.

Jeden z těchto táborů už byl v prosinci cílem leteckého úderu. Jemenský ministr zahraničí britské BBC řekl, že v jeho zemi podle odhadů může být aktivní až několik stovek bojovníků Al-Káidy, kteří by mohli připravovat atentáty podobné tomu nedávnému v Detroitu.

ČTK