13. dubna 2015 22:39, aktualizováno  22:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Aj, střelil jsem ho.‘ V USA policista omylem usmrtil černocha

Policista omylem zastřelil podezřelého, spletl si zbraň s taserem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista omylem zastřelil podezřelého, spletl si zbraň s taserem. | foto: Lidovky.cz

NEW YORK Spojené státy řeší další případ sporné smrti neozbrojeného černocha, kterého zastřelil bělošský policista. Při incidentu, který se odehrál počátkem dubna ve státě Oklahoma, strážce pořádku očividně omylem použil pistoli místo elektrického paralyzéru, takzvaného taseru. Vyplývá to z nově zveřejněného videozáznamu zásahu.

„Aj, střelil jsem ho. Omlouvám se,“ říká na záznamu 73letý zástupce šerifa v záloze Robert Bates, který postřelil černocha Erica Harrise. Harris, kterého policie chtěla zatknout kvůli tomu, že se tajnému policistovi pokusil nelegálně prodat střelnou zbraň, později zranění podlehl. 

Prokuratura v pondělí policistu obvinila z neúmyslného zabití, napsala agentura AP.

Na zveřejněném videu je vidět, jak policisté utíkajícího Harrise pronásledují, dohoní ho a srazí k zemi. Na zemi se ale Harris dále vzpouzí. Bates před střelbou vykřikne, že se chystá použít paralyzér, ale místo zvuku výboje se ozve výstřel.

„Postřelil mě, postřelil mě,“ křičí po zásahu Harris, který si na videu také stěžoval, že ho policisté příliš tlačí k zemi, takže nemůže dýchat. V odpovědi se mu od policistů dostává nadávek, mimo jiné, aby si „s dechem políbil“ a aby „držel klapačku“.

Harrisova rodina označila zásah za šokující a v prohlášení uvedla, že policisté jednali nelidsky. „Chovali se k Ericovi tak, jako by jeho život neměl žádnou cenu,“ uvedla rodina.

Zbraň místo taseru

Úřad šerifa v Tulse, kde se případ stal, označil podle portálu thinkprogress.org incident za omyl a Batese za skutečnou oběť, neboť ho postihl fenomén známý z mimořádně stresových situacích, kdy je člověk přesvědčen, že dělá zcela něco jiného, než ve skutečnosti činí. V tomto případě prý Bates věřil tomu, že má v ruce paralyzér.

Při jiném incidentu z dubna zastřelil bělošský policista v americkém státě Jižní Karolína neozbrojeného černocha. Za svůj čin byl obviněn z vraždy. Na videu, které natočil kolemjdoucí, je vidět, že policista opakovaně střílel na prchajícího černocha. Případ se stal během běžné dopravní kontroly.

V USA se loni odehrály masové nepokoje poté, co se poroty rozhodly neobvinit policisty, kteří ve Fergusonu ve státě Missouri a v New Yorku ve sporných případech usmrtili neozbrojené černochy. Černošská menšina v USA obviňovala bělošské policisty z diskriminace a přílišného používání násilí, kvůli čemuž případy šetřilo i federální ministerstvo spravedlnosti.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PLC PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč