4. září 2019 18:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA proti Íránu spustily nové sankční postihy. Tentokrát míří na subjekty prodávající Sýrii ropu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Washington Spojené státy zavedly nové sankce proti Íránu. Tentokrát postihují firmy, lodě i jednotlivce, kteří podle Američanů dodávali ropu Sýrii. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo financí. V úterý Washington vyhlásil sankce proti třem pracovištím íránského vesmírného programu za raketové testy.

Spojené státy sankce proti Íránu obnovují od loňska, kdy vypověděly svou účast v mezinárodní dohodě o íránském jaderném programu. Není podle nich účinná.

Nové sankce zahrnují firmy, lodě a jednotlivce, kteří podle Washingtonu na základě pokynů íránských revolučních gard obchodovali s ropou a prodali ji Sýrii v rozporu s předchozími americkými sankcemi za desítky milionů dolarů. Mezi zasaženými je kromě jiných bývalý ministr ropného průmyslu a jeho syn.

tankeru adrian darya

Íránský ropný tanker Adrian darya 1 odplouvá poté, co britský Nejvyšší soud...
Tanker Adrian Darya 1

Postih se týká i dceřiných společností jedné indické firmy spojované s tankerem Adrian Darya. Ten je nyní ve východním Středomoří s nákladem 2,1 milionu barelů ropy. Washington tvrdí, že ji chce Írán dodat Sýrii. Tanker byl kvůli tomu ještě pod svým původním označením Grace 1 zadržován na Gibraltaru.

Sankce znamenají, že Spojené státy zmrazily veškerý majetek dotčených v USA a že postih hrozí všem, kteří budou s těmito subjekty spolupracovat. Podle Washingtonu mají na zisku z íránské ropy podíl libanonský Hizballáh a speciální jednotka gard Al-Kuds. Jenom na jaře údajně Írán dodal Sýrii ropu za více než 750 milionů dolarů (18 miliard korun).

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf ve středu prohlásil, že USA jsou na sankcích závislé a že sankce jsou naprosto neúčinné.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!