Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Prigožinův letoun sestřelila raketa země-vzduch, zní z USA. Pentagon to popírá

Trosky ruského letadla, na jehož palubě byl údajně i šéf žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin. (24. srpna 2023) foto: ČTK

Spojené státy se domnívají, že soukromý letoun, který se ve středu zřítil v ruské Tverské oblasti a v němž byl zřejmě šéf Wagnerovy žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin, sestřelila raketa země-vzduch odpálená z území Ruska. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekli dva nejmenovaní američtí činitelé. Mluvčí Pentagonu uvedl, že nejsou k dispozici informace, které by to naznačovaly.
  21:13aktualizováno  21:21

Nejmenovaní činitelé zdůraznili, že jde o předběžnou informaci, která se dále prověřuje. Vzhledem k citlivosti věci mluvili s agenturou Reuters pod podmínkou zachování anonymity.

„Nic nenasvědčuje tomu, že by letadlo šéfa ruské Wagnerovy žoldnéřské skupiny Jevgenije Prigožina zasáhla raketa země-vzduch,“ uvedl následně mluvčí Pentagonu. Podle agentury AP americké tajné služby předběžně vyhodnotily, že pád letadla způsobil úmyslně vyvolaný výbuch. Informace o sestřelení letounu raketou země-vzduch mluvčí Pentagonu Pat Ryder označil za nepřesné.

Ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija ve středu potvrdila, že na palubě letounu mířícího z Moskvy do Petrohradu byl Prigožin a jeden z velitelů jeho žoldnéřů Dmitrij Utkin. Při zřícení stroje Embraer Legacy 600 přišlo o život celkem deset lidí, z toho tři členové posádky.

„Nikdo by neměl být překvapen, pokud se potvrdí, že na palubě byl,“ uvedlo už ve středu večer americké ministerstvo zahraničí. „V Rusku se zase neděje tolik věcí, za kterými by nestál (ruský prezident Vladimir) Putin“ řekl také šéf Bílého domu Joe Biden.

Jevgenij Prigožin, jehož bojovníci z Wagnerovy skupiny se v rámci ruského vojenského tažení na Ukrajině účastnili nejtvrdších bojů, se letos na konci června pokusil o ozbrojenou vzpouru proti ruskému armádnímu velení a ministerstvu obrany. Při bleskové akci 24. června obsadil armádní objekty a letiště v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska.

Následně se několik tisíc žoldnéřů s tanky, obrněnými vozidly, protiletadlovými zbraněmi a civilními nákladními automobily vydalo na Moskvu, ještě ten den však Prigožin postup svých lidí zastavil. Kreml následně ohlásil, že wagnerovci i jejich šéf nebudou stíháni, ale odejdou do Běloruska.

Autoři: ,

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...