Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Konečně se cítím bezpečně. Žena, jež obvinila Bidena ze znásilnění, je v Rusku

Bývalá asistentka Tara Readeová obvinila amerického prezidenta Joea Bidena, že ji v dobách, kdy byl senátorem, sexuálně obtěžoval. (1. května 2020) foto: Profimedia.cz

Bývalá asistentka Joea Bidena Tara Readeová, která prezidenta obvinila ze sexuálního zneužití v době, kdy byl senátorem, se přesunula do Ruska. V rozhovoru s Marijou Butinovou, v USA usvědčenou špionkou, tvrdila, že ji ve Spojených státech hrozí smrtelné nebezpečí, zatímco v Rusku se cítí v bezpečí. Řekla též, že Američané nevnímají Rusy jako nepřítele a chtějí s nimi být v jednotě.
  14:55

Devětapadesátiletá Readeová pracovala jako Bidenova asistentka v letech 1992 až 1993, kdy byl nynější prezident senátorem za stát Delaware. V roce 2020 jej obvinila, že jí v té době sexuálně napadl v Senátu na chodbě. Prstem jí údajně pronikl do vaginy. Biden veškerá obvinění kategoricky odmítl.

„Jsem velmi vděčná Mariji a každému, kdo mi poskytl ochranu v době, kdy bylo pro mě velmi obtížné vědět, zda jsem v bezpečí, či ne,“ řekla Readeová v rozhovoru s Butinovou, která strávila několik měsíců v americkém vězení za špionáž a po návratu do Ruska se stala hvězdou a poslankyní. „Nechci jednoduše přijít domů a jít do klece nebo být zabita, což jsou v podstatě mé dvě volby,“ naznačovala bývalá Bidenova asistentka, že v její vlasti je ohrožena na životě.

Readeová tvrdí, že ji republikánský kongresman Matt Gaetz spojovaný s trumpovským, proruským křídlem strany řekl, že je ve smrtelném nebezpečí. Readeová plánovala svědčit před republikánskou komisí Sněmovny reprezentantů s cílem využít toho k útokům na Bidena a jeho rodinu, uvádí The Guardian.

Rozhodnutí opustit Spojené státy a odejít do Ruska podle ní bylo „velmi obtížné“. Do Ruska dorazila na dovolenou, řekla v rozhovoru vysílaném ruským propagandistickým portálem Sputnik. „Když jsem se dostala v Moskvě z letadla, poprvé za dlouhou dobu jsem se cítila v bezpečí, vyslyšena a respektována,“ uvedla. „Užívám si svůj čas v Moskvě a cítím se zde jako doma.“

Readeová, představená Sputnikem jako geopolitická analytička, se snažila Rusy přesvědčit, že Američané neodsuzují Rusko za invazi do sousedního státu. „Nevidím Rusko jako nepřítele, já ani mnoho mých amerických spoluobčanů. Mým ruským bratrům a sestrám: mrzí mě, že právě teď se americké elity rozhodly zaujmout takový agresivní postoj. Vězte, že většina amerických občanů chce být s vámi přáteli a doufají, že znovu budeme jednotní,“ uvedla žena, známá svými proruskými postoji ještě před odchodem z Ameriky.

Biden je jedním z nejvýraznějších podporovatelů boje Ukrajiny proti ruské agresi. USA jsou největšími dodavateli vojenské pomoci Ukrajině. Moskva je obviňuje, že se tím přímo zapojují do války. Washington vykresluje jako strůjce konfliktu, jenž používá Ukrajinu jako loutku ve snaze zničit Rusko.

Ruské televize s oblibou představují západní hosty jako geopolitické analytiky. Často ale vychází najevo, že jde především o zastánce Ruska bez jakéhokoliv formálního vzdělání či příslušnosti k analytické či univerzální instituci. Rusové například tvrdili o stalinistovi a organizátorovi proruských demonstrací Ladislavu Kašukovi, civilním povoláním dispečerovi ostrahy, že je v Česku respektovaným komentátorem a novinářem.

Manipulativní a bez peněz, říkají známí

„Vždy jsem milovala Rusko,“ řekla Readeová. „Ráda bych zažádala o ruské občanství od prezidenta Ruské federace, Vladimira Putina. Slibuji, že budu dobrý občan,“ prozradila Butinové svou „velkou“ prosbu, již nosí v srdci. Ráda by si ale ponechala i americké občanství.

Podle svědectví lidí blízkých Readeové shromážděných portálem Politico žena mluvila o svém působení u Bidena pozitivně. Popisují ji jako manipulativní ženu věčně se potýkající s finančními problémy, která oplývala tendencí si půjčovat, aniž by dluhy splácela.

Podle soudních dokumentů z roku 1996 její bývalý manžel zmínil, že si během působení u Bidena na sexuální obtěžování stěžovala. Readeová uvedla, že po údajném incidentu podala stížnost, ale žádný záznam o ní nebyl nalezen.

Autor: