Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Čas zlikvidovat Zelenského, říká Medveděv po domnělém útoku na Kreml

Dmitrij Medveděv na schůzce u Rostova na Donu (21. července 2022) foto: Profimedia.cz

Ruský exprezident Dmitrij Medveděv vyzval k okamžité likvidaci ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Učinil tak po tvrzení Moskvy, že Ukrajina v noci na středu zaútočila drony na Kreml s cílem zavraždit prezidenta Vladimira Putina. Podle amerických analytiků je ale možné, že za útokem je ve skutečnosti Rusko.
  10:56aktualizováno  11:42

„Po dnešním teroristickém útoku nezbývá jiná možnost než fyzická likvidace Zelenského a jeho kliky,“ zuřil Medveděv, jehož vyjádření na sociálních sítích jsou často vyhroceně protizápadní.

Exprezident, jenž nyní působí jako místopředseda vlivné bezpečnostní rady, v posledních měsících mimo jiné prohlásil, že porážka Ruska na Ukrajině by mohla vyvolat jadernou válku. „Jaderné mocnosti nikdy neprohrály velké konflikty, na nichž by závisel jejich osud,“ řekl.

Americký institut pro studium války ve čtvrtek uvedl, že několik ukazatelů naznačuje, že útok na rezidenci ruského prezidenta v Kremlu ve skutečnosti řídilo a účelově zinscenovalo Rusko. Podle analytiků je totiž velmi nepravděpodobné, že by se dvěma dronům podařilo proniknout moskevskou protivzdušnou obranou.

Údajného útoku se kromě Medveděva ihned chopili i jiní ruští nacionalisté a vyzvali k dalšímu vystupňování války.

„Se Zelenského režimem nelze vést žádná jednání,“ uvedl předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin z Putinova Jednotného Ruska. „Budeme požadovat použití zbraní, které jsou schopny ukončit a zničit kyjevský teroristický režim,“ dodal Volodin a přirovnal Kyjev k teroristické organizaci Islámský stát.

„Považujeme tuto akci za teroristický útok a pokus o atentát na prezidenta. Rusko si vyhrazuje právo přijmout protiopatření, kdykoli a kdekoli to bude považovat za vhodné,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něho za útokem na Kreml stojí USA. „ Cíle útoků Kyjevu diktuje Washington,“ řekl ve čtvrtek ruské agentuře TASS.

Ukrajinští představitelé provedení takové operace popřeli. „Neútočíme na Putina ani na Moskvu. Bojujeme na svém území. Bráníme své vesnice a města. Nemůžeme si dovolit plýtvat takovými zbraněmi. Putina necháváme soudnímu tribunálu,“ prohlásil Zelenskyj.

USA vyhubí supervulkán, předvídá Patrušev

Kontroverzního prohlášení se ve středu dopustil také Medveděvův kolega Nikolaj Patrušev. Jeho slova ale s útokem na Kreml vůbec nesouvisela. Jednasedmdesátiletý šéf bezpečnostní rady a někdejší člen KGB totiž ruskému listu Izvestija řekl, že „USA touží po ruském území“, neboť na tom jejich hrozí „katastrofa obřích rozměrů“.

„Četl jsem výzkum, jenž naznačuje, že supervulkán v americkém parku Yellowstone může brzy vybuchnout a způsobit bezprecedentní katastrofu, která by mohla znamenat smrt všech živých tvorů v Severní Americe,“ řekl Patrušev podle listu The Telegraph a dodal, že „agresivní plány“ Washingtonu vůči Rusku mohou s touto „potenciální erupcí“ souviset.

„Někteří lidé v Americe trvají na tom, že východní Evropa a Sibiř budou v případě možné erupce nejbezpečnějšími místy na Zemi. Zdá se, že to je odpověď na otázku, proč anglosaské elity touží zmocnit se Ruska,“ dodal Patrušev, aniž by uvedl zdroj svých informací.

Autor: