Mkrtyčev údajně koncem roku 2022 a začátkem letošního roku spolupracoval se zástupci KLDR, od kterých se měl pokusit získat kolem dvaceti druhů zbraní a munice a ty posléze prodat Rusku výměnou za „komerční letadla, suroviny a další zboží“ pro Severní Koreu.
„Rusko na Ukrajině od začátku války přišlo o více než devět tisíc kusů těžké vojenské techniky. Částečně i díky mezinárodním sankcím a exportním omezením se (ruský prezident Vladimir) Putin snaží stále zoufaleji tuto techniku nahradit,“ okomentovala opatření ministryně financí Janet Yellenová.
Ruská jednání s lidmi jako Mrktyčev podle Yellenové ukazují, že Putin se obrací na dodavatele „poslední instance“, jako jsou Severní Korea a Írán. Podle Bílého domu pak mají USA informace, že Rusko chce získat zbraně a munici z KLDR výměnou za potraviny. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby.
Podle Američanů je možné, že se obchod uskuteční. Rusko údajně plánuje vyslat do KLDR delegaci, která nabídku učiní. Bílý dům už v minulosti informoval, že Severní Korea poskytla zbraně a munici ruské žoldnéřské Wagnerově skupině, která ruskou armádu v bojích na Ukrajině významně podporuje.
Sankce amerického ministerstva financí znamenají pro Mkrtyčeva zmrazení jeho veškerého majetku ve Spojených státech. Postih pak podle ministerstva může čekat i instituce či lidi, kteří by mu mohli pomoci sankce obejít, nebo s ním uzavřou „určité transakce“.
O možných dodávkách zbraní z KLDR do Ruska informoval Bílý dům už loni v listopadu. Spojené státy tehdy uvedly, že mají informace o tajných dodávkách značného množství dělostřeleckých granátů z KLDR do Ruska a americká rozvědka o tomtéž informovala už loni v září.
Severokorejská tisková agentura KCNA to tehdy s odvoláním na nejmenovaného představitele ministerstva obrany KLDR popřela a uvedla, že Severní Korea neprodala Rusku zbraně a nemá to v plánu ani v budoucnu.
Muž stejného jména, bývalý obchodník se zbraněmi ázerbájdžánského původu, Ašot Mkrtyčev přitom figuruje v několika slovenských kauzách z uplynulých patnácti let. Slovenský portál Pluska.sk v roce 2021 připomněl, že Mkrtyčev byl obžalovaný z objednávky vraždy v roce 2002, kterou měl údajně odstranit konkurenta v obchodě se zbraněmi a vojenským materiálem.
Do vězení však Mkrtyčeva poslal soud v Prešově jen za maření spravedlnosti, údajný podíl na vraždě mu prokuratura neprokázala, plyne z textu portálu Nový čas z roku 2010, kdy už byl muž opět na svobodě.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken minulý měsíc varoval, že dodávky zbraní do Ruska zvažuje i Čína. Čínské firmy podle nedávného zjištění portálu Politico do Ruska poslaly tisíc pušek i další vybavení, které může být použito pro bojové účely. Neexistují však důkazy, že by dodávku posvětila čínská vláda, ačkoliv jedna z firem byla podle Politica napojená na vládu v Pekingu.