Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

USA vyhostí 150 imigrantů, mohli se podílet na masakru v Srebrenici

Svět

  17:13
NEW YORK - Americké úřady se chystají deportovat na 150 bosenských přistěhovalců, kteří se podle jejich informací mohli ve své vlasti podílet na zločinech během války v první půli 90. let. Část z nich prý dokonce mohla být mezi viníky masakru ve Srebrenici, během nějž srbské jednotky povraždily 8000 zajatých muslimských mužů.

Srebrenický masakr je považován za nejhorší válečný zločin, který se v Evropě 2. poloviny 20. století odehrál. V Bosně však umírali lidé každý den, po celé zemi foto: Reuters

Napsal o tom v neděli americký deník The New York Times s odvoláním na imigrační úředníky. Úřady podle deníku systematicky zkoumají minulost přistěhovalců z území bývalé Jugoslávie, kteří v 90. letech zažádali o americká víza.

Původem z Bosny jich bylo na 120 000. Mnozí z nich prý v dotaznících po příjezdu do Spojených států neodpovídali pravdivě na otázky, zda sloužili v armádě či se jinak angažovali během tamního konfliktu. Dosud úředníci odhalili asi 300 lidí, kteří imigračním úřadům zatajili pravdu, celkem prý ale podezřelých může být i více než dvojnásobek.

ČTĚTE TAKÉ:

„Čím víc pátráme, tím víc toho nacházíme,“ uvedl historik Michael MacQueen, který se ve službách imigračního úřadu na pátráních podílí. „Představa, že lidé, kteří v Bosně napáchali takové škody, dostali šanci na nový život, mi připadá nemravná,“ dodal.

Fotbalový trenér a zaměstnanci v Las Vegas

Podle novinářů je mezi podezřelými přistěhovalci řada těch, kteří už získali americké občanství. Deportace hrozí třeba fotbalovému trenérovi z Virginie, dělníkům z Ohia nebo zaměstnancům kasina v Las Vegas.

Skupina imigrantů z Bosny už si najala právníka a ten tvrdí, že úřady zašly se své snaze podepřít deportaci důkazy z minulosti jeho klientů příliš daleko. Podle něj americké straně pro zařazení mezi podezřelé stačilo jen to, že dotyčný sloužil v armádě. „Nejde o válečné zločince,“ řekl Christopher Brelje.

Během války v Bosně v letech 1992 až 1995 zemřelo více než 100 000 lidí. Od ukončení krvavého konfliktu se země skládá ze dvou autonomních částí, chorvatsko-muslimské a srbské.

Autoři: ,