Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Mlčel přes půl minuty. Americký senátor McConnell před novináři opět „zamrzl“

Šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell slaví obhajobu mandátu. (4. listopadu 2020) foto: AP

Lídr republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell se během středeční tiskové konference opět zasekl, a to na více než 30 sekund. Jednaosmdesátiletý senátor nedokázal reagovat na novinářovu otázku, zda bude při příštích volbách obhajovat svůj mandát. Obdobný incident se mu přihodil i minulý měsíc, což přiživilo debatu o jeho zdravotním stavu.
  21:19

Senátor z Kentucky v Senátu chyběl prakticky celý letošní březen. V nemocnici skončil poté, co si při pádu ze schodů v jistém washingtonském hotelu přivodil otřes mozku a zlomil si žebro. Jednaosmdesátiletý politik už také musí spoléhat na naslouchadla. K práci v Senátu se vrátil v dubnu.

V létě se však v rozmezí jen několika málo dní dostal na dvou tiskových konferencích do nepříjemné situace, když náhle přestal mluvit. Stanice NBC jeho stav popsala jako „zamrznutí“.

Na středeční konferenci v Kentucky senátor nejprve požádal o zopakování otázky, načež se odmlčel a upřeně se díval před sebe. Nakonec k němu přistoupila poradkyně, která se ho zeptala, zda rozuměl otázce, a požádala o chvilku strpení. McConnell nakonec začal opět mluvit, zněl však značně zmateně.

Ve svém věku McConnell patří k nejstarším členům Senátu. Průměrný věk je tam zhruba 65 let. Nejstarší je však zástupkyně Demokratické strany Dianne Feinsteinová, která v červnu oslavila 90. narozeniny. Ta letos také skončila v nemocnici, a to kvůli léčbě pásového oparu. I po jejím květnovém návratu do Washingtonu přetrvávají pochybnosti ohledně toho, zda je schopna svou práci vykonávat.

USA mají zároveň nejstaršího prezidenta v dějinách, osmdesátiletého Joea Bidena. V případě znovuzvolení by Biden zahajoval druhý mandát ve věku 82 let. Aktuální průzkumy nasvědčují tomu, že se příští rok utká s nyní sedmasedmdesátiletým exprezidentem Donaldem Trumpem.

Nové „zamrznutí“ republikánského senátora:

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...