Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
5. července 2019 7:28, aktualizováno  10:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA jsou silnější než kdy v minulosti, velmi brzy zapíchneme americkou vlajku na Marsu, řekl Trump při oslavách

Prezident Donald Trump společně s první dámou USA Melanií Trumpovou,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump společně s první dámou USA Melanií Trumpovou,... | foto: Reuters

Washington Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek na Twitteru popřál Američanům ke Dni nezávislosti, který je v USA hlavním státním svátkem. V proslovu pak sdělil, že Spojené státy jsou nyní silnější než kdy v minulosti. Pro Američany podle něj není nic nemožné. Řekl také, že americká vlajka bude brzy vztyčena i na Marsu. Ohňostroj na washingtonských oslavách označil za jedinečnou podívanou. Kromě ohňostroje čekala na diváky také letecká přehlídka stíhaček, bombardérů i prezidentského speciálu, který v době přítomnosti šéfa Bílého domu na palubě nese volací znak Air Force One.

Bílý dům v prohlášení uvedl, že letošní oslavy v parkové promenádě National Mall v centru Washingtonu budou vzdáním pocty americkým ozbrojeným silám. „Připomínáme si ty, kteří pro naši zemi upřednostnili svobodu před tyranií,“ uvedl Bílý dům s tím, že Trump na schodech Lincolnova památníku pronese projev.

Ohňostroje rozsvítili nebe nad budovou staré soudní budovy a ozářili i vstupní...
Lincolnův pomník je skryt v kouři rachejtlí, které jsou odpalovány z řeky...

Co zaznělo v projevu?

Americký prezident Donald Trump v projevu u příležitosti amerického Dne nezávislosti ve Washingtonu řekl, že Spojené státy jsou nyní silnější než kdy v minulosti s tím, že pro Američany není nic nemožné. Později šéf Bílého domu řekl, že brzy bude americká vlajka na Marsu. Informovala o tom agentura AP. Letošní oslavy Dne nezávislosti byly neobvyklé vojenskou přehlídkou, za jejíž uspořádání se Trump stal terčem ostré kritiky, mimo jiné kvůli nákladnosti celé akce.

„Oslavujeme naše dějiny, náš lid a naše hrdiny, kteří s hrdostí bránili naši vlajku,“ řekl prezident u Lincolnova památníku ve Washingtonu. V projevu zmínil řadu amerických úspěchů napříč dějinami, včetně přistání na Měsíci před 50 lety. „Velmi brzy vztyčíme americkou vlajku na Marsu,“ řekl. Tohoto vzdáleného cíle ale bude sotva dosaženo před koncem příštího desetiletí, pokud vůbec, poznamenala agentura AP.

„Po 65 let se žádnému nepřátelskému letectvu nepodařilo zabít jediného amerického vojáka, protože nebe patří Spojeným státům americkým,“ sdělil dále Trump.

Prezident Spojených států amerických Donald Trump během projevu u příležitosti...

Prezident Spojených států amerických Donald Trump během projevu u příležitosti Dne nezávislosti.

Prezidentův projev, při kterém hovořil zpoza stěny z neprůstřelného skla pokryté kapkami deště, prokládaly přelety letounů každé z pěti organizačních složek ozbrojených sil Spojených států. V úvodu projevu Trump řekl, že brzy budou Spojené státy mít i vesmírné síly. Prezident, který se jak poznamenala agentura Reuters sám kvůli kostním výrůstkům vyhnul vojenské službě ve Vietnamu, jinak ve své řeči chválil armádu a před jednotlivými přelety vojenských letounů vyprávěl příběhy týkající se každé z organizačních složek. Diváci mohli vidět například bombardéry B-2 či akrobatickou letku námořnictva Blue Angels, která vyvolala asi největší nadšení.

Náklady na přehlídku, kterou podle médií zřejmě inspirovala Trumpova předloňská návštěva Paříže, Pentagon nevyčíslil. Trump na Twitteru uvedl, že cena přehlídky bude velmi nízká ve srovnání s její reálnou hodnotou.

O projev se média i demokratičtí zákonodárci velmi zajímali, neboť se obávali, že ho Trump zneužije k politické kampani. Bílý dům to ale odmítl a tvrdí, že prezident bude hovořit o vlasteneckých tématech a ne o politice. Televize CNN pak prezidentovu řeč označila za vzácný příklad jeho snahy Američany sjednotit. „Pokud opravdu nikdy nepřestaneme bojovat za lepší budoucnost, nebude existovat nic, co by Amerika nedokázala,“ řekl Trump. „USA! USA! USA!,“ křičel v reakci nadšený dav.

05.července 2019 v 02:11, příspěvek archivován: 05.července 2019 v 07:25

Incredible to see all in attendance to hear our @POTUS speak & celebrate our great nation’s Independence Day! https://t.co/2graxKsR5H

List The Washington Post ve čtvrteční analýze poznamenal, že Den nezávislosti vždy vedl americký národ ke smíření, neboť oslavy svým vlasteneckým odkazem na společnou minulost obrušovaly hrany rozdílných politických názorů. The Washington Post si ale nemyslí, že se Trumpovi podaří projevem zmírnit politické rozpolcení země.

Do Washingtonu na oslavu Dne nezávislosti přijely tisíce stoupenců Trumpa, mnozí z nich v čepicích s jeho sloganem „Make America Great Again“ (Vraťme Americe její velikost).  „Je to první prezident, který plní sliby - ekonomické i ty vojenské,“ řekla stanici BBC osmapadesátiletá Andrea Stanfordová, která na oslavy cestovala z Floridy 15 hodin i se svými kamarádkami ze spolku Women 4 Trump.

Zároveň však před Bílým domem demonstranti podle agentury Reuters zapálili americkou vlajku, zatímco jiní přišli s bannerem, na kterém bylo napsáno „Trump je vlastizrádce“. Kritikům také vadí, že přesná cena celé akce nebyla zveřejněna. Objevují se zároveň zprávy, že Správa amerických parků (NPS) na financování události dala téměř 2,5 milionů dolarů, což tvoří nemalou část jejího rozpočtu.  

„Trump ze 4. července udělal spíš svůj den,“ řekla agentuře AP devatenáctiletá Daniela Gurayová z Chicaga s heslem „Dump Trump“ (Trumpa do koše). Původně nepřijela do Washingtonu demonstrovat, než ji k tomu přiměla vojenská přehlídka.

„Je to mimořádně nepravděpodobné,“ napsal deník. „Trumpova rétorika výrazně tíhne k buřičství, ne ke smířlivosti,“ uvedl. Upozornil také, že projev může snadno sklouznout k politické interpretaci, pokud bude Trump hovořit o svých úspěších.

Po skončení koncertu, který se na počest svátku konal ve Washingtonu, po jednadvacáté hodině místního času (v pátek po 03:00 SELČ) rozzářily oblohu nad hlavním městem pompézní ohňostroje. Trump už dříve avizoval, že budou největší v historii washingtonských oslav Dne nezávislosti.

ČTK
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...